Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. júl 2016

Pozastavenie eurofondov je podľa Pellegriniho úradu štandardnou procedúrou

Riadiace orgány na odstránení nedostatkov pri čerpaní eurofondov pracujú a platby by mali byť preplatené.

Konštatoval to Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho (Smer-SD) v reakcii na medializované informácie o pozastavení piatich operačných programov najmä pre chyby vo verejnom obstarávaní.

Úrad pripomenul, že tento stav sa týka niektorých operačných programov zo starého programového obdobia 2007 až 2013 a je známy od marca tohto roka. „Pozastavenie platieb je jav, ktorý sa počas programového obdobia vyskytol už viackrát. Vždy po odstránení identifikovaných problémov boli následne platby odblokované a riadne preplatené,“ zdôraznil.

Ide podľa neho o štandardnú procedúru, ktorou Európska komisia (EK) poskytuje členskému štátu a riadiacim orgánom čas na prijatie nápravných opatrení na odstránenie nedostatkov zistených auditom. „Ak opatrenia vyhodnotí ako postačujúce, platby následne odblokuje. Opatrenia majú aj preventívny charakter, EK nimi sleduje, aby sa nedostatky v budúcnosti opätovne v členských krajinách nevyskytovali,“ vysvetlil Pellegriniho úrad.

„Na odstránení nedostatkov jednotlivé riadiace orgány, ktoré sú zodpovedné za ich implementáciu, intenzívne pracujú. Úrad podpredsedu vlády je pripravený poskytnúť maximálnu súčinnosť a pomoc pri procese odblokovania,“ ubezpečil.

Ako úrad dodal, Európska komisia už Slovensku v dobiehajúcom programovom období uhradila prostriedky vo výške 92,7 % celkovej alokácie približne 11,5 miliardy eur. V porovnaní s ostatnými členskými krajinami únie je tak nad priemerom a predbehlo aj Česko či Maďarsko.

Pozastavené sú platby v operačných programoch Zdravotníctvo (13,34 milióna eur), Bratislavský kraj (11,4 mil. eur), Výskum a vývoj (9,05 mil. eur), Cezhraničná spolupráca SR – ČR (12,17 mil. eur) a Informatizácia spoločnosti. Sumu nepreplatených výdavkov posledného programu úrad podpredsedu vlády nešpecifikoval. Úrad vlády SR ako jeho riadiaci orgán o zistených nedostatkoch komunikuje s Európskou komisiou.

Inzercia

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.