Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
20. júl 2016

Celkom bordel

V súvislosti so Štefanom Harabinom už len málokoho niečo prekvapí. Aktuálna kauza jeho odmien je však v mnohom symbolická.
Celkom bordel

Je ďalším dôkazom toho, ako šlendriánsky tento štát narába s peniazmi svojich občanov.

Keď budeme vychádzať z informácií, ktoré sa objavili v médiách, tak Najvyšší súd začal Harbinove odmeny riešiť až po tom, keď si novinári všimli, že má v majetkovom priznaní vyššie príjmy ako jeho nadriadení. Hovorca súdu následne informoval, že Harabin sám sebe vyplatil v roku 2009 sumu 40-tisíc eur a v roku 2010 odmenu (Harabin hovorí o príplatku) v celkovej výške 73-tisíc eur a že Najvyšší súd dal teraz vyplatenie týchto odmien preskúmať Najvyššiemu kontrolnému úradu.

Ak pripustíme, že takáto interpretácia udalostí je pravdivá, logicky musí nasledovať otázka: Ako je možné, že v inštitúcii, ktorá neustále narieka, ako je podfinancovaná, si niekoľko rokov nikto nevšimol problematické a možno neoprávnene vyplatené stotisícové odmeny alebo príplatky? Ak ich navyše podľa informácií médií odklepla Sudcovská rada Najvyššieho súdu a muselo teda o nich vedieť viac ľudí.

Veď ak existovala pochybnosť, mala ísť žiadosť na Najvyšší kontrolný úrad okamžite. Minimálne po zmene vedenia súdu v roku 2014. Alebo sa na Najvyššom súde s peniazmi nakladá tak, že sa nad vyplatením diskutabilných stotisícových odmien nikto ani nepozastaví, nieto aby ich oprávnenosť ešte skúmal?

Samozrejme je možné, že je to celé aj inak. O Harabinových odmenách na súde dobre vedeli a informáciu o nich do médií posunuli ľudia priamo z tejto inštitúcie. Ako premyslený ťah v nejakom prebiehajúcom vnútornom zápase. To by však bolo ešte horšie. Znamenalo by to, že v inštitúcii, ktorá má pravidlá chrániť, sa nimi manipuluje podľa potreby.

Nech už je to tak alebo tak. Vo výsledku platí, že na Najvyššom súde sedia buď lajdáci, alebo cynici bez štipky úcty k peniazom daňových poplatníkov. Celkom bordel.

Inzercia

Foto: TASR/ Michal Svítok

 

 

 

 

Odporúčame

Nerezignovať! (Názor)

Nerezignovať! (Názor)

Ak by padol Juncker ako šéf Európskej komisie, zmenila by sa celá rovnováha. Ľudovci by prišli o väčšinu, vyvážili by ich socialisti a liberáli.