Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. apríl 2010

PÝTAME SA: Čo čítajú podnikatelia a kňazi?

Aká kniha vás naposledy najviac zaujala? V diskusii sa podeľte aj o váš názor. Michal Hrabovec, prezident, Anasoft: Keďže sme hlavný partner Anasoft litera, ceny udeľovanej najlepším domácim prozaickým dielam, čítam hlavne knihy desiatich finalistov. Za minulý rok ma najviac zaujala kniha Pavla Rank...

Aká kniha vás naposledy najviac zaujala? V diskusii sa podeľte aj o váš názor.

Michal Hrabovec, prezident, Anasoft: Keďže sme hlavný partner Anasoft litera, ceny udeľovanej najlepším domácim prozaickým dielam, čítam hlavne knihy desiatich finalistov. Za minulý rok ma najviac zaujala kniha Pavla Rankova Stalo sa prvého septembra (ktorá zároveň získala cenu čitateľov denníka SME). Teším sa na čítanie diel tohtoročných finalistov, porota ich vybrala 7. apríla, a tak mám už niektorých pripravených na stole.

Vincent Vattai, konateľ BMW Tempus Group: Kniha od amerického spisovateľa Chatrč.

Ivan Rončák, politológ: Čítam dva druhy kníh. Také, z ktorých sa dá naučiť o fungovaní spoločnosti a také, ktoré pomáhajú pochopiť dušu nášho národa. Z tej prvej skupiny napríklad kniha amerických profesorov Anecharica a Jacobsa o tom ako neprestreliť implementáciu protikorupčných reforiem. Aby liek nebol horší ako choroba. Naučiť sa pozerať na veci z oboch strán je veľké umenie. Slovenskú národnú povahu mi zasa pomáha v poslednej dobe spoznávať rozsiahla trilógia mladého historika Pavla Mičianika o pôsobení slovenskej armády na východnom fronte počas druhej svetovej vojny. Páči sa mi poctivá robota v archívoch, ktorá rúca mnohé mýty, poľudšťuje hrdinov a triezvo sa pozerá na udalosti, o ktoré sa viedli desaťročia ideologické vojny.

Zuzana Humajová - Zimenová, analytička Konzervatívneho inštitútu: S veľkou chuťou som sa začítala do knihy Viléma Flussera Písmo - má písanie budúcnosť? Flusser v nej odhaľuje špecifický význam písma, ktorý presahuje obyčajnú snahu po dorozumení. Ukazuje, že alfanumerický kód zohráva kľúčovú úlohu pri vzniku a rozvoji západnej kultúry, je určujúci pre naše myslenie, konanie i city. Tvrdí, že práve abeceda nám dala možnosť urobiť skok od "mýtického" rozprávania k rozprávaniu logickému a umožnila diskurzy, aké sa v neabecedných oblastiach nekonali: grécku filozofiu, stredovekú teológiu, diskurz moderných vied. Flusser navyše odkrýva podstatu a zmysel písania nádherným jazykom, čím zároveň dokazuje, že nielen obsah, ale i forma napísaného má svoj význam. Za všetky jeho myšlienkové a štylistické obraty, ktoré robia túto knihu takou zaujímavou, si dovolím uviesť aspoň jeden, ktorý poodhalí zážitok z čítania Flusserových kníh možno viac, ako suchá recenzia: "Možno povedať, že abecedný riadok a myslenie pohybujúce sa pozdĺž neho osvietilo tupé temno magicko-mýtického sveta života. Že do tohto sveta vylomil okná, aby doň vpustil svetlo kritického myslenia. Toto však ešte nie je docenenie abecedného prevratu do posledných jeho dôsledkov. Začalo sa to otváraním okien, ale kritické myslenie do tohto sveta zabudovalo neskôr aj dvere, ktorými sa dalo vyraziť von za skúsenosťou. Napokon zbúralo steny. V súčasnosti číre svetlo kritického myslenia zaplavuje celý kraj zo všetkých strán...".

Z tohto pohľadu je zrejmé, ako veľmi by sa naša spoločnosť zmenila, ak by sa raz nadobro vzdala písania, ak by dopustila, že by písmo vytlačili obrazy, symboly a zvuky, a písaný text by nahradili iné médiá.

K téme:
Pozrite si ostatné otázky v ankete pre vybrané osobnosti. Zdieľať

Marcela Dobešová, predsedníčka Fóra života: Po prezretí filmu Filip Neri, v ktorom som sa dozvedela, že Duchovné cvičenia Ignáca z Loyoly z roku 1548 Filip nikdy neprečítal, znova som túto knihu „oprášila“ a dostala som odpoveď na mnohé aktuálne otázky. Napriek tomu, že kniha bola napísaná pred viac ako 460 rokmi, je aktuálna aj pre dnešnú dobu. Ľudia sú vo svojej prirodzenej podstate stále rovnakí, tak ako v dobe Krista, či Ignáca, alebo v súčasnosti. Iba spoločnosť v čase si vytvára vlastné normy, ktoré jej vyhovujú. Indiferencia a rozoznávanie duchov, aj vďaka priateľovi jezuitovi, mi veľmi pomáhajú žiť prítomnosť.

Inzercia

Ján Košturiak, prezident a spoluzakladateľ spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia: Mňa zaujme nejaká kniha skoro každý deň. Na nočnom stolíku ich mám vždy niekoľko. Zaujala ma milá knižka o zvládaní svojho času - Mních ktorý predal svoje Ferrari (Robin S.Sharma), alebo slovenský preklad knihy Davida Servana-Schreibera Anticancer (Proti rakovine nie sme bezmocní), ale aj knižka od môjho milého priateľa Mirka Sanigu - Môj rozprávkový život pod ochranou troch anjelov...Vždy sa teším aj z ďalšieho pokračovania súborného diela Milana Rúfusa, ktoré vydáva Milan Richter.

Jozef Kováčik, hovorca KBS: Mám rád knihy maďarského autora Tvrtka Vujitiho. Je novinárom, ktorý navštívil to najhroznejšie, čo je spojené s ponížením človeka človekom. Jeho knihy sú silným mementom a pritom plné ľudskej hĺbky. Jeho ostatná kniha Útek z pekla je svedectvom toho, že dejiny nie sú len čierno-biele.

Ján Duda, profesor kánonického práva: Bola to kniha Dejiny súkromného práva na Slovensku od prof. Lubyho. Ale čítam aj Písmo sväté, Kódex kánonického práva a veľmi ma zaujímajú aj kniha a články ústavného právnika Radoslava Procházku.

Postoy.sk vám bude každý týždeň ponúkať názory vybraných osobností na konkrétne otázky.
Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Odporúčame

Najťažšia skúška na vysokej škole

Najťažšia skúška na vysokej škole

Pozrite si film "Najťažšia skúška na vysokej škole", ktorý sa týka situácie kresťanov na amerických univerzitách. Film je v angličtine bez titulkov. The Toughest Test in College Edith H | MySpace Video ...

POSTOY TÝŽDŇA: Pápež, médiá a právo na pokánie

POSTOY TÝŽDŇA: Pápež, médiá a právo na pokánie

Päť rokov pontifikátu Benedikta XVI. ukázalo, že médiá sa vo vzťahu k nemu a cirkvi veľmi nezmenili. „Niekoľko minút po tom, čo sa skončilo konkláve, boli rozhlasové a televízne vlny a internet prepchané novou konvenčnou múdrosťou: kardinál Joseph Ratzinger je extrémista tvrdej línie, bývalý nacista...

KAUZA: Prípad pedofila Kiesleho

KAUZA: Prípad pedofila Kiesleho

Keď pred časom vyšlo najavo, že denník New York Times vo svojich obvineniach proti pápežovi a Cirkvi svojskou interpretáciou dokumentov účelovo zavádzal, nebol to koniec problému. Bývalý hlavný tvorca prejavov prezidenta G. W. Busha William McGurn 6. apríla publikoval vo Wall Street Journal výborný ...