POSTOY TÝŽDŇA: Pápež, médiá a právo na pokánie

Päť rokov pontifikátu Benedikta XVI. ukázalo, že médiá sa vo vzťahu k nemu a cirkvi veľmi nezmenili.

„Niekoľko minút po tom, čo sa skončilo konkláve, boli rozhlasové a televízne vlny a internet prepchané novou konvenčnou múdrosťou: kardinál Joseph Ratzinger je extrémista tvrdej línie, bývalý nacista, zlovestný ,veľký inkvizítor´...“ Takto opísal mediálne reakcie na udalosť spred piatich rokov americký publicista David Scott. Ani dnes nemožno polemizovať o tom, že svetové médiá vedia pri osobe pápeža stále „zaťať do živého“.

Nie je to tak dávno, čo sa naozaj zdalo, že do množiacich sa škandálov sexuálneho zneužívania duchovnými bude zapletený aj súčasný pápež. New York Times ukázal „dôkaz“. Lenže samotné dokumenty, na ktoré sa noviny odvolávali, ponúkali oveľa širší kontext. Inými slovami, New York Times zavádzal.

Druhý, ešte jasnejší vyzeral byť prípad kňaza Kiesleho. Agentúra Associated Press zverejnila list, ktorý má dokazovať, ako vtedajší kardinál Ratzinger vyjadruje obavy z potrestania kňaza. Lenže opäť, list akoby novinári nedočítali do konca. Kňaz bol totiž už skôr potrestaný civilným súdom a Vatikán iba riešil jeho laicizáciu a celibát, na čo chcel viac času, keďže zvlášť zbavenie celibátu je citlivá vec.

K téme:
Ján Duda: Riešenie pedofilných prípadov bolo v kompetencii biskupa
Pedofília a nedôslednosť médií
Prípad pedofila Kiesleho
Zdieľať

Tento portál nepatrí medzi tie kresťanské médiá, ktoré musia za každú cenu obhajovať cirkevných hodnostárov. Joseph Ratzinger bol na čele Kongregácie pre náuku viery vyše dvadsať rokov a pokiaľ súhlasíme s učením cirkvi, že každý človek na tejto planéte je hriešny, nemožno súhlasiť s presvedčením, že Ratzinger bol vtedy bez chyby. Ak sa dopustil vážneho zlyhania, je na mieste žiadať vysvetlenie a adekvátne následky. Avšak to, čo nám zatiaľ ukázali médiá, nie je skutočný dôkaz pápežovej viny, ale potvrdenie, že ich aktuálny vzťah k pápežovi a cirkvi sa ničím nelíši od začiatku jeho pontifikátu, keď bolo takisto dôležitejšie zdanie a predpísaný imidž ako pravdivé fakty a férovosť.

Samozrejme, pre médiá existuje len málo tém, ktoré sa vyrovnajú atraktivite schémy pápež a sexuálne škandály. Ale ani to nemá byť dôvodom na hnev, pretože majú právo byť na cirkev prísne a nepríjemné. Preto sa zdajú výkriky typu „Chcete zničiť Katolícku cirkev!“ rovnako prehnané ako mediálne zavádzanie o riešení škandálov.

Benedikt XVI. sa na Malte stretol s obeťami zneužívania a minulý týždeň vyzval v súvislosti s valiacimi sa škandálmi na pokánie. Právo na pokánie majú aj médiá, ktoré by mohli celú kauzu začať už konečne brať menej účelne.

Pavol Rábara
Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo