Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
16. júl 2016

Útok v Nice: Prečo teroristi vyhrávajú spravodajskú vojnu?

Špehov, ktorých polícia pošle na teroristov, oni zmenia na atentátnikov. Treba tvrdo zastaviť ich podporu od civilných moslimov. Píše David Goldman.
Útok v Nice: Prečo teroristi vyhrávajú spravodajskú vojnu?

Forenzní technici stoja pri rozstrieľanej kabíne nákladného auta na mieste teroristického útoku na promenáde v Nice 15. júla 2016. Foto: TASR/AP

Masovej vraždy sa dopustil ďalší kriminálnik, ktorý bol známy bezpečnostným službám, Tunisan Mohamed Lahouaiej-Bouhlel. Ako je možné, že francúzska polícia dovolila cudzincovi s kriminálnou minulosťou pobyt vo Francúzsku? Nebola to nekompetentnosť, on bol jej špehom. Ako som písal v roku 2015, základnou činnosťou európskych protiteroristických agentúr je vydieranie moslimských kriminálnikov, aby ich informovali o potenciálnych teroristoch. Každý moslim v Európe to vie.

Teroristi to však otočili. Agentov, ktorých polícia vysiela na ich špehovanie, donútia páchať samovražedné útoky, aby tým odčinili svoje hriechy. Stalo sa to až depresívne bežné. Ako nedávno upozornil Ryan Gallagher, desať najväčších útokov v rokoch 2013 až 2015 vykonali páchatelia, ktorých už štátne orgány poznali.

Agentov, ktorých polícia vysiela na ich špehovanie, teroristi donútia páchať samovražedné útoky, aby tým odčinili svoje hriechy. Desať najväčších útokov v rokoch 2013 až 2015 vykonali páchatelia, ktorých už štátne orgány poznali. Zdieľať

Inými slovami, teroristi zo zlého spravia ešte horšie. Tým, že policajných informátorov nasadia ako samovražedných atentátnikov, preukazujú, že nad západnými vládami majú morálnu nadradenosť a moc. Tento odkaz sa pre verejnosť na Západe možno stratí, keďže bezpečnostné služby a médiá robia, čo môžu, aby to zakryli. Pre skalných stúpencov teroristických skupín je to ale jasné: islamská nadradenosť odvrátila padnutých kriminálnikov od západnej polície, ktorá ich vyslala, aby nás špehovali, a presvedčila ich, aby sa stali mučeníkmi pre islam.

Útoky sú navrhnuté tak, aby zapôsobili na moslimské publikum a tiež aby vydesili západnú verejnosť. Moslimom teroristi hovoria, že západná polícia ich nie je schopná ochrániť. Ak s ňou spolupracujú, nájdu si ich a potrestajú. Západ sa islamskej moci bojí: chváli islam ako náboženstvo mieru, umlčiava jeho disidentov v mene boja proti údajnej islamofóbii, ustupuje moslimom a ospravedlňuje sa im.

Bežní moslimovia žijú v strachu z teroristických sietí, ktoré prenikli do ich spoločenstiev a preverujú ich schopnosti udať ich západným bezpečnostným službám. Je málo pravdepodobné, že by informovali o potenciálnych teroristoch, skôr im svojou nečinnosťou pomáhajú.

Špióni menia strany, lebo chcú robiť pre víťazov. Po tom, čo ISIS a al-Káida ponížili západné tajné služby, v očiach západných moslimov vyzerajú ako víťazi. Zdieľať

Stručne povedané, teroristi vyhrávajú spravodajskú vojnu preto, lebo zmenili prostredie, v ktorom tajné služby pôsobili. Takto sa to ale deje vždy: špióni menia strany, lebo chcú robiť pre víťazov. Po tom, čo ISIS a al-Káida ponížili západné tajné služby, v očiach západných moslimov vyzerajú ako víťazi.

Výsledkom je, že západoeurópski moslimovia sa boja viac teroristov ako polície. Voči ďalším masovým teroristickým útokom zostane Západ zraniteľný dovtedy, kým sa ručička strachu neprechýli na opačnú stranu.

Drsné poučenia z americkej občianskej vojny

Keď pruská armáda v roku 1870 počas vojny vstupovala na francúzske územie, nemecký kancelár Otto von Bismarck si nechal poradiť od amerického dôstojníka Phillipa Sheridana. Jeho kavaléria v posledných fázach americkej občianskej vojny vypálila farmy v údolí Shenandoah. Čo mal Bismarck robiť s francúzskymi ostreľovačmi a vidieckymi sabotérmi pozdĺž trasy pruského pochodu? Sheridan mu poradil dediny vypáliť a ľudí nechať „v plači“. A obesiť ostreľovačov.

Podobne ako generál William Tecumseh Sherman, ktorý vypálil veľký pás zeme pozdĺž štátov Georgia a oboch Karolín, bol Sheridan presvedčený, že vojna nie je iba o zabíjaní vojakov, ale aj o znemožnení toho, aby ich podporovalo okolité civilné obyvateľstvo. Nie je v tom nič zvlášť dômyselné. Z nového Shermanovho životopisu od Jamesa Lee McDonougha sa dá vyčítať, aký obyčajný bol tento veľký muž – kompetentný vojenský dôstojník bez akýkoľvek predchádzajúcich bojových skúseností, neskôr čestný, hoci neúspešný bankár. Keď prišla vojna, Sherman sa takmer nervovo zrútil, keď sa bez úspechu snažil svojich nadriadených presvedčiť, že aby vojnu vyhrali, budú musieť zabiť 300-tisíc južanských vojakov a Konfederáciu zdevastovať. Neskôr sa vyznamenal v bitke pri Shilohu v roku 1863 a stal sa metlou Juhu.

Príliš veľa moslimov priviera oči nad teroristami, ktorých majú medzi sebou. Sú morom, v ktorom môžu žraloky nepozorovane plávať. Zdieľať

Únia vždy disponovala väčším počtom mužov a zdrojov, no chýbali jej generáli so silným žalúdkom. Znamenalo to nielen hroznú vyčerpávajúcu vojnu vedenú Grantom, ďalším priemerným, ale absolútne odhodlaným veliteľom, ale aj protiopatrenia proti civilistom. Keď strelci z dedín od Tennessee po Kentucky ostreľovali unionistických vojakov, Sherman vyhnal ich obyvateľov, spálil im domy a zničil polia. Pre nový konflikt, ktorý sme trochu zvláštne nazvali ako globálna vojna proti teroru, by sme sa z toho mali poučiť.

Inzercia

Polícia uzatvára miesto teroristického útoku v Nice v noci 14. júla 2016, pri ktorom atentátnik zabil najmenej 84 ľudí a viac ako 200 zranil. Foto: TASR/AP

Zničenie ISIS, al-Káidy a ďalších moslimských teroristických skupín nie je nijako zvlášť zložité, úlohy Shermana a Sheridana počas občianskej vojny boli oveľa ťažšie. Jednoducho si to vyžaduje robiť niekoľko nechutných vecí. Západné tajné služby sa nemusia infiltrovať do teroristických skupín, nahrávať telefonáty, sledovať správy na sociálnych sieťach a ďalšie veci (hoci to určite stojí za to). Moslimské komunity na Západe budú informovať o teroristoch. Povedia polícii, keď sa niekto zbalí a odcestuje do Sýrie, prípadne keď sa vráti. Nahlásia, keď niekto rozpráva o zabíjaní ľudí zo Západu, keď má podozrivo veľké sumy v hotovosti alebo keď počúva vysielanie salafistických kazateľov.

Západným bezpečnostným službám povedia všetko, čo potrebujú, za predpokladu, ak sa ich oni opýtajú správnym spôsobom. Myslím tým spôsobom Phila Sheridana. Podobne ako unionistickí generáli v občianskej vojne, ani Západ nemusí byť zvlášť dômyselný. Stačí iba pochopiť, o aký druh vojny ide.

Bez deportácií (aj nevinných) to nepôjde

Spôsob, ako vyhrať vojnu, je vystrašiť širšiu komunitu moslimov na Západe, ktorá pasívne podporuje teror – vystrašiť ich tak vážne, že budú informovať aj o teroristoch medzi príbuznými. Zdieľať

Väčšina moslimov sú mierumilovní ľudia, ktorí s terorizmom nesúhlasia, no mnohí takí nie sú. Prieskumy verejnej mienky ukazujú veľkú a stabilnú menšinu od 20 do 40 percent, ktorá schvaľuje aspoň nejakú formu terorizmu. Podpora pre ISIS je všeobecne nízka, no oveľa vyššia je pre Hizballáh, Hamas a iné teroristické skupiny. Všetky zmysluplné prieskumy udávajú niekoľko sto miliónov moslimov, ktorí nejakým spôsobom schvaľujú terorizmus, hoci iba málo z nich by sa na teroristických útokoch aj priamo zúčastnilo. Predstavujú však more, v ktorom môžu žraloky nepozorovane plávať. Nemusia nastražovať bomby, ale nad teroristami v ich strede privrú oči, zvlášť, ak sú to ich príbuzní. Obávajú sa aj ich odvety, ak by o nich informovali.

Spôsob, ako vyhrať vojnu, je vystrašiť širšiu komunitu moslimov na Západe, ktorá pasívne podporuje teror – vystrašiť ich tak vážne, že budú informovať aj o teroristoch medzi príbuznými. Nevyžaduje to príliš veľké úsilie, postačovalo by deportovať niekoľko tisíc z nich. Západné tajné služby musia vyhostiť nielen tých správnych ľudí. Tí zlí vedia, kto sú, podobne ako to vedia aj ich blízki. Treba to robiť nejako takto, hoci realita je tvrdšia: „Hussein, viem o tom, že tvoj synovec bude deportovaný a verím ti, keď mi hovoríš, že neurobil nič zlé. Mohol by som ti pomôcť, ale najprv musíš pomôcť ty mne. Daj mi niečo, čo môžem použiť, ale nemárni môj čas rečami, inak prisahám, že deportujem aj teba. Ak žiadne informácie nemáš, nájdi niekoho, kto má.“

Takýto prístup v minulosti veľakrát fungoval pri potláčaní povstania. Samozrejme, nie je typický pre mierový spôsob života západných demokracií. Ale taká nebola ani doba Phila Sheridana. Dnes dávame prednosť takej výhre, keď si získame ľudské srdcia a mysle. Získať si ich však nie je až také ťažké, ak sa vás obávajú.

Pôvodný text: Nice attack: Why the terrorists are winning the intelligence war. Publikované so súhlasom Asia Times, preložil L. Obšitník.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Šok noci svätojánskej

Šok noci svätojánskej

Jedna zo slávnych divadelných hier Williama Shakespeara sa volá Sen noci svätojánskej. Stále sa mi vracia na myseľ, keď uvažujem o tom, čo prinieslo hlasovanie o brexite.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.