Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. júl 2016

Froome zvýšil náskok, Sagan: "Mrzí ma, čo sa stalo v Nice"

Holandský cyklista Tom Dumoulin ovládol 13. etapu Tour de France, ktorou bola časovka jednotlivcov na 37,5 km z Bourg-St-Andéol do La Caverne. Jazdec stajne Giant - Alpecin predviedol dominantnú jazdu a profil s dvomi stúpaniami zvládol za čas 50:15 min.

Druhú priečku obsadil Chris Froome zo Sky, ktorý si výrazne polepšil v boji o žlté tričko. Pred Baukem Mollemom má k dobru 1:47 min, tretí Adam Yates stráca už 2:45. 

Slovenský cyklista Peter Sagan sa v piatkovej časovke nenaháňal za pódiovým umiestnením, trať prešiel pohodlným tempom a v konečnom poradí obsadil 78. miesto so stratou 6:17 min. V boji o zelený dres ho nemohol ohroziť ani jeden z dua Mark Cavendish - Marcel Kittel a naďalej má pred prvým menovaným 90-bodový náskok. V celkovej klasifikácii si jazdec Tinkoffu polepšil o dve priečky na 85. pozíciu, za Froomeom zaostáva o 1:42:27 h.

"Dnešnú časovku som išiel tak, aby som ju odjazdil v limite. Zobral som to trochu ako voľný deň, i keď to nie je voľný deň. Dnešné pódium bolo také ako bolo, kvôli nešťastiu, čo sa stalo v Nice. Veľmi ma to mrzí," Saganove slová sprostredkoval jeho mediálny manažér Matej Vyšňa.

Dumoulin bol po triumfe spokojný, radosť mu pokazil len štvrtkový útok na dav ľudí v Nice. "Na jednej strane som šťastný, no na druhej veľmi smutný z toho, čo sa stalo. Zobudilo som sa ráno do tých strašných správ z Nice. Otázka, či dnes štartovať, bola rozhodne na mieste, no myslím si, že sme sa rozhodli správne. Nemôžeme dovoliť teroristom, aby rozhodovali o našich životoch. Včerajšie udalosti zatienili celý dnešný deň," povedal v prvom televíznom rozhovore Dumoulin.

Na pretekárov čakala v piatok 37,5 km trať, na ktorej si museli rozdeliť sily, aby neprepálili už úvodné stúpanie na Bourg-Saint-Andéol. Po zvládnutí kopca nasledoval dlhý rovinatý úsek, následne krátky zjazd a tri kilometre pred cieľom ďalšie stúpanie až do cieľa. Na štarte časovky chýbali líder FDJ Thibaut Pinot, ktorý musel odstúpiť pre bronchitídu a Simon Gerrans z Oricy pre zranenie. Ešte pred štartom absolvovali všetci pretekári pietnu spomienku minútou ticha za obete nočného útoku v Nice.

Už v úvodnej porcii cyklistov sa objavilo niekoľko favoritov na piatkové víťazstvo. Výborný výkon podal Rohan Dennis, víťaz vlaňajšieho časovkového prológu TdF v Utrechte, no na vedúcej priečke sa dlho neudržal. Portugalský šampión Nelson Oliveira bol už na treťom medzičase o 21 sekúnd rýchlejší ako Dennis a hoci na záverečnom úseku mierne stratil, do cieľa dorazil s desiatimi sekundami k dobru.

Inzercia

Virtuálne najlepší čas 51:56 min neatakovali Stephen Cummings, Maciej Bodnar ani Fabian Cancellara. Pred pol tretou popoludní preťal cieľovú čiaru aj Sagan, na Oliveiru stratil takmer päť minút a priebežne mu patrila 32. priečka.

Z ďalších favoritov sa pozornosť sústredila predovšetkým na Toniho Martina, ktorý na medzičasoch atakoval najrýchlejší čas. Cieľové stúpanie však prešiel pomalším tempom a napokon sa zaradil na priebežnú piatu pozíciu. Oliveiru zosadil z virtuálneho trónu až Tom Dumoulin. Nasadil ostré tempo s priemernou rýchlosťou takmer 45 km/h, dosiahol čas 50:15 a pred príchodom TOP 10 na trať hodil rukavicu Froomeovi. Pravda, k jeden a pol minútovému náskoku mu pomohli aj lepšie poveternostné podmienky, keďže oproti svojim predchodcom čelil holandský šampión slabšiemu protivetru.

Jazdci z čela priebežnej klasifikácie sa na Doumoulina nechytali. Porte nasadil na začiatku rýchle tempo, no po 7-kilometrovom stúpaní z neho ubral a následne výrazne spomalil. Froome stratil na prvom medzičase 17 sekúnd a toto manko sa mu už nepodarilo stiahnuť. Do cieľa napokon prišiel druhý, na Dumoulina mu chýbala minúta a tri sekundy.

Jedným z najväčších prekvapení piatkových pretekov bol Bauke Mollema. Jazdec tímu Trek-Segafredo obsadil šiestu priečku a vyšvihol sa na druhú v boji o žltý dres. Na lídra Froomea stráca 1:47 min.

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.