Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. júl 2016

Vnútrostranícke povstanie proti Trumpovi výbor republikánov zlikvidoval

Snahy niektorých republikánov zabrániť Donaldovi Trumpovi získať na zjazde strany na budúci týždeň prezidentskú nomináciu zlikvidoval výbor, ktorý má na starosti pravidlá voľby.

Hlasovaním totiž zamietol návrh, aby delegáti zjazdu mohli voliť kandidáta podľa svojho výberu, informovala stanica BBC.

Výbor schválil pravidlo, ktoré zaväzuje delegátov zjazdu voliť kandidátov, ktorí zvíťazili v primárkach alebo volebných zhromaždeniach v ich príslušnom štáte.

Trumpovi stúpenci uviedli, že snahy zastaviť ho sa tým skončili.

Republikánsky celoštátny zjazd sa bude konať v meste Cleveland v Ohiu na budúci týždeň, v dňoch 18.-21. júla. Očakáva sa, že za prezidentského kandidáta strany oficiálne potvrdí miliardára Trumpa, podnikateľa bez politických skúseností. Trump si dnes vybral za svojho spolukandidáta guvernéra štátu Indiana Mika Pencea, ktorého by mal zjazd potvrdiť ako kandidáta strany na viceprezidenta USA.

Mnohí republikáni Trumpa kritizujú pre jeho extrémne názory na imigráciu a národnú bezpečnosť. Aj keď mnohí z funkcionárov strany nie sú nadšení tým, že v primárkach zvíťazil arogantný Newyorčan, dospeli k záveru, že strane by oveľa viac uškodil rozkol na zjazde ako Trump kandidujúci za prezidenta, dodala BBC.

Inzercia

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.