Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. júl 2016

Nemecko a Rusko presadzujú uplatnenie minskej mierovej dohody na Ukrajine

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a ruský premiér Dmitrij Medvedev sú odhodlaní uviesť rýchlo do praxe podmienky minskej mierovej dohody o východnej Ukrajine

Merkelová to povedala po rokovaní s Medvedevom, ktoré viedli popri summite Ázia-Európa (ASEM) v mongolskom Ulanbátare.

Kancelárka skôr v priebehu týždňa hovorila telefonicky aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, témou ich rozhovoru boli okrem iného nedávne rozhodnutia NATO posilniť vojenskú prítomnosť aliancie na jej východnom okraji, informovala tlačová agentúra DPA.

Vzťahy medzi Ruskom a Západom výrazne ochladli po ruskej anexii Krymu v roku 2014.

Minská mierová dohoda o východnej Ukrajine, dosiahnutá vo februári 2015, nezastavila boje medzi proruskými separatistami a vládnymi silami.

Summit ASEM 2016 pokračuje do soboty v Ulanbátare. Na neformálnych rokovaniach sa na ňom stretli prevažne členské krajiny Európskej únie, Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), Číny, Japonska a Južnej Kórey.

Inzercia

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.