Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. júl 2016

Bezpečnostná rada rozhodla o ponechaní zvýšeného stupňa teroristického ohrozenia

Na Slovensku ostane v platnosti druhý – zvýšený - stupeň teroristického ohrozenia.

V reakcii na štvrtkový útok v juhofrancúzskom meste Nice, pri ktorom zahynulo najmenej 84 ľudí, o tom dnes rozhodla Bezpečnostná rada SR.

Minister vnútra Robert Kaliňák informoval, že bolo pripravené zrušenie zvýšeného stupňa, ktorý bol prijatý 23. marca po teroristickom útoku v Belgicku. „Podľa dnešného rozhodnutia rady sme tento stupeň ponechali na čísle dva,“ oznámil minister.

Kaliňák odsúdil čin 31-ročného Francúza tuniského pôvodu Mohameda Lahouaieja Bouhlela. Šlo podľa neho o „ohavný a zbabelý teroristický útok, ktorého obeťou sa stali nevinní ľudia“.

Reakciou naň je aj rozhodnutie o tom, že bude permanentne, 24 hodín denne, zasadať Národné bezpečnostné a analytické centrum, ktoré patrí pod Slovenskú informačnú službu (SIS). „Bude postupne vyhodnocovať všetky informácie, ktoré budú prichádzať nielen z Francúzska, ale aj z ďalších partnerských organizácií SIS,“ vysvetlil Kaliňák.

Minister pripomenul, že už v súvislosti s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli prijaté zvýšené bezpečnostné opatrenia, ku ktorým teraz pribudnú ďalšie – dodatočné opatrenia. V uliciach sú už teraz tisíce policajtov a teraz budú nasadené aj všetky zálohy. Tým sa podľa Kaliňáka Slovensko dostane na hranicu svojich kapacít.

Mnohé z prijatých opatrení budú viditeľné. Kaliňák ich však bližšie nechcel konkretizovať, keďže ide aj o spravodajské informácie. Prisľúbil však, že snaha bude, aby boli obmedzenia pre obyvateľov a návštevníkov hlavného mesta čo najmenšie. Osobitne sa podľa neho bude musieť Slovensko pripraviť na septembrový summit európskych lídrov v Bratislave.

Inzercia

Kaliňák si nemyslí, že v prípade útoku v Nice mohli zlyhať francúzske bezpečnostné zložky. Kriticky sa však vyjadril k faktu, že v poslednom čase sa zopakovali viaceré veľké teroristické útoky. „Do týždňa, desiatich dní budete mať všetky informácie o živote, ceste, rizikách, kontaktoch, prepojeniach útočníka, uvidíte. To všetko získame za pár dní, ale až po útoku. Ako je možné, že nie sme schopní vyhodnocovať tieto informácie dopredu a na základe nich prijímať opatrenia?“ opýtal sa minister.

Za najväčšieho nepriateľa v súboji s terorizmom Kaliňák označil mieru uvoľnenia, alebo rutinu, ktorá sa mohla prejaviť aj vo Francúzsku, kde boli všetky bezpečnostné zložky v pohotovosti počas nedávnych Majstrovstiev Európy vo futbale.

Počas sviatku - Dňa dobytia Bastily - vrazilo nákladné auto do davu ľudí, ktorí si prišli pozrieť ohňostroj. K útoku došlo okolo 22.30 h na rušnej Promenade des Anglais, kde boli v tom čase tisíce ľudí vrátane veľkého množstva turistov a miestnych obyvateľov.

Pri útoku zahynulo najmenej 84 ľudí, 18 zranených je v kritickom stave a desiatky ďalších majú ľahké zranenia. Ďalším približne 120 osobám bolo potrebné poskytnúť odbornú pomoc, informovalo francúzske ministerstvo vnútra. K zodpovednosti za útok sa doposiaľ nikto neprihlásil.
 

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.