Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. júl 2016

Vo Francúzsku bude od 16. do 18. júla štátny smútok

Vodič nákladného auta, ktorý vo štvrtok večer vrazil do davu ľudí oslavujúcich sviatok dobytia Bastily v prístavnom meste Nice na juhovýchode Francúzska, bol na základe dokladov nájdených vo vozidle formálne identifikovaný ako 31-ročný občan Francúzska tuniského pôvodu.

Informovali o tom dnes francúzske médiá s odvolaním sa na policajné zdroje.

Ďalšie podrobnosti o identite páchateľa zatiaľ nie sú známe. Vie sa len to, že býval v Nice. Televízia BFM-TV predtým uviedla, že v trestnom registri mal záznamy za "bežné trestné činy", ako sú krádeže či domáce násilie, za ktoré bol podmienečne odsúdený. Nebol však na zozname osôb sledovaných tajnými službami pre podozrenie z terorizmu alebo radikalizácie.

Médiá ďalej informovali, že chladiarenské auto, použité pri útoku v Nice, bolo prenajaté pred dvoma dňami v neďalekom mestečku Saint-Laurent-du-Var. Polícia uskutočnila po čine viacero prehliadok vrátane bydliska zastreleného vodiča.

Vo vozidle sa podľa rozhlasovej stanice Europe 1 našla nabitá zbraň, ktorú páchateľ použil pri prestrelke s políciou, ako aj atrapy zbraní a nefunkčný granát.

Francúzsky premiér Manuel Valls po zasadaní bezpečnostného kabinetu oznámil, že na 16.-18. júla bol v krajine vyhlásený štátny smútok. O avizovanom predĺžení výnimočného stavu v krajine bude v utorok rokovať vláda a v stredu a vo štvrtok sa touto témou bude zaoberať parlament.

Počas sviatku Dňa Bastily vrazil útočník s nákladným autom do davu ľudí, ktorí si prišli pozrieť ohňostroj. K útoku došlo okolo 22.30 h na rušnom bulvári Promenade des Anglais, kde boli v tom čase tisíce ľudí vrátane veľkého množstva turistov a miestnych obyvateľov. Podľa denníka Nice-Matin previezli do nemocníc aj 54 detí. Starosta Nice Christian Estrosi neskôr uviedol, že medzi najmenej 84 mŕtvymi je asi desať detí.
 

Inzercia

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.

Medzi obeťami útoku v Nice zatiaľ Slováci nie sú

Medzi obeťami útoku v Nice zatiaľ Slováci nie sú

 Slováci sa medzi zranenými ani obeťami útoku, pri ktorom nákladné auto vrazilo vo štvrtok (14.7.) do davu ľudí oslavujúcich sviatok dobytia Bastily v prístavnom meste Nice na juhovýchode Francúzska, zatiaľ nenachádzajú.