Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. júl 2016

SR a krajiny Vyšehradskej štvorky sú stále v skupine priemerných inovátorov

Inovácia v EÚ dobieha Japonsko a USA, Švédsko je opäť lídrom v inováciách a Lotyšsko sa stalo najrýchlejšie rastúcim inovátorom.

Európska komisia (EK) včera zverejnila výsledky európskeho prehľadu výsledkov inovácie, regionálneho prehľadu výsledkov inovácie a prieskumu Innobarometer pre rok 2016. Slovensko spolu so svojimi susedmi z krajín Vyšehradskej štvorky patrí do kategórie priemerných inovátorov.

K hlavným zisteniam okrem iného patrí, že inovácia v EÚ dobieha Japonsko a USA, že Švédsko je opäť lídrom v inováciách a že Lotyšsko sa stalo najrýchlejšie rastúcim inovátorom.

Hlavné zistenia troch zverejnených správ sú, že Švédsko je opäť na čele inovácií v EÚ. Za ním v rebríčku inovatívnych lídrov nasleduje Dánsko, Fínsko, Nemecko a Holandsko. Do ďalšej skupiny silných inovátorov sa spomedzi nových členských krajín EÚ dostalo len Slovinsko.

Slovensko (siedma priečka od konca) podľa súhrnného inovačného indexu spolu s väčšinou nových členských krajín únie zostáva v kategórii priemerných inovátorov. Zo západných krajín sem patrí Grécko, Španielsko, Portugalsko a Taliansko. Do skupiny slabých inovátorov patrí len Rumunsko a Bulharsko.

Za najrýchlejšie rastúcich inovátorov sú považované Lotyšsko, Malta, Litva, Holandsko a Spojené kráľovstvo. Vo vybraných oblastiach inovácií sú lídrami v EÚ tieto krajiny: Švédsko – ľudské zdroje a kvalita akademického výskumu; Fínsko – finančné rámcové podmienky; Nemecko – súkromné investície do inovácií; Belgicko – siete a spolupráca v oblasti inovácií a Írsko – inovácia v malých a stredných podnikoch.

Prieskum naznačil, že regionálne inovačné centrá existujú aj v krajinách, ktoré sú nevýraznými inovátormi. V Taliansku sú to regióny Piemont a Friuli-Venezia Giulia, v Španielsku región País Vasco a na Slovensku je Bratislavský kraj.

Inzercia

Eurokomisárka pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a malé a stredné podniky Elžbieta Bieňkowská uviedla, že na to, aby v Európe prosperovali inovačné a začínajúce podniky, na úrovni EÚ potrebujeme zjednodušiť nariadenie o DPH, upraviť pravidlá týkajúce sa platobnej neschopnosti, zjednodušiť prístup k informáciám o regulačných požiadavkách a pracovať na jasnom rámci pre duševné vlastníctvo, ktorý bude priaznivý pre MSP.

"Rovnako potrebujeme neustále prispôsobovať jednotný trh, aby sme zabezpečili, že inovačné služby, akými je hospodárstvo spoločného využívania zdrojov, si nájdu svoje miesto," uviedla komisárka.

Podľa slov eurokomisára pre výskum, vedu a inováciu Carlosa Moedasa popredné krajiny a regióny podporujú inovácie prostredníctvom širokej škály politík, od investícií až po vzdelávanie a v podobe pružných pracovných podmienok po zabezpečenie verejnej správy, ktorá si cení podnikanie a inovácie.

"Komisia sa zapája tým, že podporuje inovácie naprieč oblasťami politík. Nielenže zlepšujeme prístup k súkromnému financovaniu prostredníctvom Investičného plánu pre Európu v objeme 315 miliárd eur a prostredníctvom únie kapitálových trhov, ale vytvárame aj novú Európsku radu pre inovácie," opísal situáciu Moedas.

Očakáva sa, že inovačná výkonnosť v EÚ sa počas nasledujúcich dvoch rokov zvýši. Väčšina spoločností plánuje v budúcom roku zachovať alebo zvýšiť mieru investícií do inovácií. S najväčšou pravdepodobnosťou zvýšia v budúcom roku investície do inovácií podniky v Rumunsku, na Malte a v Írsku.

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.