Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. júl 2016

Merkelová chce zlepšiť vzťahy medzi EÚ a Eurázijskou ekonomickou úniou

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala na ukončenie napätia vo vzťahu s Ruskom a na posilnenie vzťahov medzi Európskou úniou a Eurázijskou ekonomickou úniou, v ktorej má Rusko hlavné slovo.

Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

"Je pravdou, že nás čaká práca, ale ja to v princípe podporujem," uviedla Merkelová počas návštevy Kirgizska pred víkendovým eurázijským summitom v Mongolsku. "Ak bude všeobecne dobrá vôľa, môžeme to urobiť a potom sa sústredíme na ďalšie témy," dodala.

Kirgizský prezident Almazbek Atambajev s ňou súhlasil. Povedal, že Kirgizsko "ako eurázijská krajina cíti dôsledky konfliktu na Ukrajine a krízy medzi Ruskom a EÚ a chce, aby všetky strany našli kompromis čo najskôr", citovala ho ruská tlačová agentúra Interfax.

Kirgizsko je členom EEU - obchodnej únie niektorých bývalých sovietskych republík, ktorú vedie Rusko.

Atambajev Merkelovej povedal, že by mala vzniknúť spoločná ekonomická zóna od Lisabonu až po Vladivostok, ktorá by zahrnula EÚ a EEÚ.

Vzťahy medzi Ruskom a Západom sa v dôsledku konfliktu na východe Ukrajiny a ruskej anexie Krymu prepadli pred dvoma rokmi na úroveň z čias studenej vojny.

Inzercia

Merkelová by mala mať na summite Ázia-Európa (ASEM) tento víkend v Mongolsku schôdzku s ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom. V tejto súvislosti vyjadrila presvedčenie, že Rusko a Západ dokážu vyriešiť svoje nezhody a obnoviť prosperujúce ekonomické vzťahy.

V Moskve dnes rokuje americký minister zahraničných vecí John Kerry, ktorý by sa mal stretnúť aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Dvojdňový summit ASEM v metropole Mongolska, Ulanbátare, začne v piatok a očakáva sa, že mu budú dominovať nedávne snahy Číny prevziať kontrolu nad veľkou časťou Juhočínskeho mora.

SR bude na 11. summite ASEM v Ulanbátare zastupovať premiér Robert Fico.

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.