Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. júl 2016

Džihádisti potvrdili smrť jedného z hlavných veliteľov Islamského štátu Umara Šíšáního

Šíšání, ktorý mal 30 rokov, pochádzal z Gruzínska a bol etnickým Čečenom. Pôsobil ako vojenský poradca vodcu IS abú Bakra Bagdádího a býval označovaný za "ministra vojny".

Jeden z hlavných vojenských veliteľov samozvaného Islamského štátu (IS) Umar Šíšání zahynul počas bojov pri irackom meste Mósul. Informovala o tom v stredu agentúra AP, citujúc tlačovú agentúru Amak, blízku tejto džihádistickej teroristickej organizácii.

Podľa zmieneného zdroja Šíšání zomrel "mučeníckou" smrťou v meste Širkát pri Mósule, keď pomáhal "zastaviť vojenské ťaženie" proti tomuto mestu, ktoré je stále pod kontrolou radikálov. Stúpenci IS v reakcii na správy o Šíšáního úmrtí zverejnili na sociálnych sieťach smútočné vyjadrenia.

Americkí a irackí predstavitelia, ako aj sýrski aktivisti informovali o Šíšáního zabití už v marci s tým, že prišiel o život počas náletu amerických vzdušných síl v Sýrii. Agentúra Amak tieto informácie vtedy poprela, pričom však neposkytla nijaké dôkazy, že je tento hľadaný militant ešte stále nažive.

Šíšání, ktorý mal 30 rokov, sa občianskym menom volal Tarchan Batirašvili, pochádzal z Gruzínska a bol etnickým Čečenom. Pôsobil ako vojenský poradca vodcu IS abú Bakra Bagdádího a býval označovaný za "ministra vojny". USA vlani vypísali za jeho dolapenie odmenu päť miliónov dolárov.

Inzercia

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.