Stovky homosexuálov zaplavia ulice Bratislavy

Slovensko je poslednou krajinou EÚ, kde sa ešte nekonala žiadna gay pride. No nie nadlho. 22. mája budú ulicami Bratislavy tiahnuť stovky homosexuálov a lesieb v rámci podujatia Dúhový Pride 2010.

Farebné vlajky, pestré účesy, extravagantné oblečenia, ale aj nahota, bozky a objatia. Samozrejme, nielen medzi príslušníkmi opačného pohlavia. Aj takto vyzerali pochody gayov a lesieb v Budapešti, Brne či Varšave. Gay pride tento rok prichádza aj na Slovensko. „Prajeme si, aby bol Dúhový Pride začiatok konca odsudzovania ľudí na základe sexuálnej orientácie a nadradenosti vzorcov muž - žena, žena – muž,“ uviedol pre Postoy.sk Róbert Kišš, jeden z organizátorov májového pochodu.

Bi, trans, gender

Akcia, ktorej organizátorom je občianske združenie Queer Leaders Forum, bola ešte začiatkom januára ohlásená bratislavskej mestskej časti Staré mesto. „Dúhový Pride má ambíciu byť najviditeľnejšou a najväčšou akciou gejov, lesieb, bi, trangender a intersex ľudí v histórii Slovenska, s podporou a osobnou účasťou zahraničných hostí, osobností kultúrneho a spoločenského života a zástupcov a zástupkýň neheterosexuálnych komunít z celej Európskej únie,“ uvádza na oficiálnej stránke podujatia Romana Schlesinger, zvolávateľka a hovorkyňa podujatia. Staré mesto zhromaždenie povolilo, pretože nemá právo rozhodovať o povolení či nepovolení akcie. „Mestská časť má právo zakázať verejné zhromaždenie vtedy, ak je z ohláseného účelu zvolania zhromaždenia zrejmé, že dôjde k porušeniu zákonov, napr. hlásanie rasovej, náboženskej neznášanlivosti a podobne. V tomto prípade nič také nehrozí,“ uviedla pre Postoy.sk hovorkyňa Starého mesta Alena Kopřivová. O zabezpečenie poriadku a bezpečnosti požiadali organizátori priamo políciu.

Na čele s lesbickou europoslankyňou

Z ohlásenia, ktoré máme k dispozícii, vyplýva, že pochod sa má konať od 14.00 do 18.00 a má smerovať z Hviezdoslavovho námestia cez Námestie SNP a Hodžovo námestie späť na Hviezdoslavovo námestie. Nahlásená je účasť 200 – 500 ľudí. Podľa Róberta Kišša majú slovenský pochod podporiť aj účastníci zo zahraničia, vrátane rakúskej europoslankyne za Stranu zelených a lesbickej aktivistky Ulrike Lunacek. Medzi oficiálnymi podporovateľmi akcie sú aj herci Andy Kraus a Elena Podzámska alebo združenia Amnesty International, Inakosť či Možnosť voľby.

Sobotňajší pochod majú predchádzať viaceré sprievodné akcie. Medzi nimi napríklad Filmový festival Inakosti či koncerty kapiel Noiscut a Para. Po skončení pochodu má nasledovať After Pride Party.

NIE iba na Facebooku

Na Facebooku medzitým vzniklo niekoľko nesúhlasných skupín ako Som proti pochodu homosexuálov v Bratislave, Som proti pochodu homosexuálov v uliciach Bratislavy 22. mája 2010! alebo Nechceme Gay Pride v uliciach Bratislavy! Pán primátor zrušte ho do 22. mája.
Podľa našich informácií sa však zo strany kresťanských združení nechystá žiadna alternatívna akcia. Potvrdila to aj Katarína Hulmanová, predsedníčka Fóra kresťanských inštitúcií, ktorého členmi sú aj Fórum života, Nezávislé kresťanské odbory či Ústredie slovenskej kresťanskej inteligencie. Vyčkávaciu stratégiu zvolila aj Konferencia biskupov Slovenska. "KBS monitoruje danú aktivitu a konzultuje svoje stanoviská s hovorcami iných biskupských konferencií, ktoré už podobnú skúsenosť mali," uviedol pre Postoy.sk hovorca slovenských biskupov Jozef Kováčik.
Týždeň pred Gay Pride sa však v Bratislave a ďalších slovenských mestách uskutoční Family Day na podporu rodiny.

Imrich Gazda
Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo