Čo Slovákom odporúča Martin Leidenfrost

Čo Slovákom odporúča Martin Leidenfrost

Dedinka Stratená v Slovenskom raji. Foto - Flickr.com/Krisztian

Aké sú najkrajšie miesta na Slovensku očami cudzincov? V našej letnej ankete sa na to pýtame cudzincov, ktorí tu dlhodobo žijú, alebo sem často chodia. Začíname rakúskym spisovateľom Martinom Leidenfrostom, ktorý žije na Slovensku 12 rokov.

O najkrajších slovenských miestach mám náhodou v tejto chvíli čo povedať, lebo som práve absolvoval svadobnú cestu po Slovensku.

Osobne som sníval o tom, že sa ubytujeme v zrube s výhľadom na jazierko, že budeme raňajkovať koláče s kávou, obedovať bryndzové halušky, plávať a čítať si a večer zamierime do krčmy na panáka. Niečo také, bohužiaľ, neexistuje. Za Svidníkom však existuje hvezdáreň Roztoky. Je to zrub. Majú tam turistické ubytovanie pre školské triedy, a ak je županský apartmán voľný, môžete tam prežiť pekné chvíle bez vizuálneho smogu. My sme to šťastie mali a o polnoci nám astronóm ukázal hviezdy.

Tu sú moje ďalšie tipy.

Najkrajšie slovenské mesto: Nitra. Nitra s Kalváriou, Nitra s „Libressom“ a Nitra počas festivalu Divadelná Nitra. Ležať v tráve pred románskym kostolíkom Dražovce, špekulovať o starých Slovákoch alebo sa len tak flákať.

Najkrajšia slovenská dedina: Stratená v Slovenskom raji. Určite sú aj iné krásne dedinky na Orave, na Liptove, na Gemeri aj u Rusínov, tam všade som objavil rôzne klenoty, ale len v Stratenej nájdete perfektné ubytovanie. Majú tam úžasné hotelierky-krčmárky. Sú veselé, spravodlivé a vzdávajú ešte hold poldecáku.

Ak hľadáte klasiku: Národný cintorín v Martine, Vysoké Tatry z diaľky, Mariánska hora, Banská Štiavnica najmä s tajchmi, Terchová, sedieť v Bardejove hore na námestí pred Libressom Löwy, kochajúc sa tou renesančnou nádherou.

Ak chcete tajný tip: Kávičkovať treba v Lučenci. Nikde na Slovensku nie je taká silná scéna kaviarní. Elegantný Lehár, džungľový Molnár a mnohí iní. V Lučenci vždy ľutujem, že človek nemôže celý deň len ranajkovať.

Najhorúcejší tip: Ak by som tu nebýval, v jednom kuse by som tu dovolenkoval – Devínska Nová Ves.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo