Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
13. 07. 2016, 10:10

Čo Slovákom odporúča Martin Leidenfrost

Aké sú najkrajšie miesta na Slovensku očami cudzincov? V našej letnej ankete sa na to pýtame cudzincov, ktorí tu dlhodobo žijú, alebo sem často chodia. Začíname rakúskym spisovateľom Martinom Leidenfrostom, ktorý žije na Slovensku 12 rokov.
Čo Slovákom odporúča Martin Leidenfrost

Dedinka Stratená v Slovenskom raji. Foto - Flickr.com/Krisztian

O najkrajších slovenských miestach mám náhodou v tejto chvíli čo povedať, lebo som práve absolvoval svadobnú cestu po Slovensku.

Osobne som sníval o tom, že sa ubytujeme v zrube s výhľadom na jazierko, že budeme raňajkovať koláče s kávou, obedovať bryndzové halušky, plávať a čítať si a večer zamierime do krčmy na panáka. Niečo také, bohužiaľ, neexistuje. Za Svidníkom však existuje hvezdáreň Roztoky. Je to zrub. Majú tam turistické ubytovanie pre školské triedy, a ak je županský apartmán voľný, môžete tam prežiť pekné chvíle bez vizuálneho smogu. My sme to šťastie mali a o polnoci nám astronóm ukázal hviezdy.

Tu sú moje ďalšie tipy.

Najkrajšie slovenské mesto: Nitra. Nitra s Kalváriou, Nitra s „Libressom“ a Nitra počas festivalu Divadelná Nitra. Ležať v tráve pred románskym kostolíkom Dražovce, špekulovať o starých Slovákoch alebo sa len tak flákať.

Najkrajšia slovenská dedina: Stratená v Slovenskom raji. Určite sú aj iné krásne dedinky na Orave, na Liptove, na Gemeri aj u Rusínov, tam všade som objavil rôzne klenoty, ale len v Stratenej nájdete perfektné ubytovanie. Majú tam úžasné hotelierky-krčmárky. Sú veselé, spravodlivé a vzdávajú ešte hold poldecáku.

Ak hľadáte klasiku: Národný cintorín v Martine, Vysoké Tatry z diaľky, Mariánska hora, Banská Štiavnica najmä s tajchmi, Terchová, sedieť v Bardejove hore na námestí pred Libressom Löwy, kochajúc sa tou renesančnou nádherou.

Ak chcete tajný tip: Kávičkovať treba v Lučenci. Nikde na Slovensku nie je taká silná scéna kaviarní. Elegantný Lehár, džungľový Molnár a mnohí iní. V Lučenci vždy ľutujem, že človek nemôže celý deň len ranajkovať.

Najhorúcejší tip: Ak by som tu nebýval, v jednom kuse by som tu dovolenkoval – Devínska Nová Ves.

Odporúčame