Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
11. júl 2016

Koalíciu začne rozbíjať Andrej Danko

Predseda SNS sa nemôže stačiť čudovať, ako sa to celé začalo vyvíjať v jeho prospech.
Koalíciu začne rozbíjať Andrej Danko

Foto: Zuzana Očovanová

Dlho bolo otázkou, kto bude ten šťastlivec, ktorý začne získavať, keď raz Robert Fico a Smer začnú strácať. Opozičné strany to nemôžu byť, odpor voličov Smeru k nim je príliš veľký. Na väčšiu migráciu potrebujú voliči Smeru niekoho kompatibilnejšieho. Už analýza povolebných výsledkov ukázala, že niekoho takého našli. Bez voličov, ktorí v 2012 volili Smer a v 2016 volili SNS, by sa národniari v posledných voľbách hýbali len na hranici piatich percent (vo voľbách dosiahli 8,6 percent).

Danko, ten seriózny

Keď sme hodnotili vystupovanie Andreja Danka počas predvolebných diskusií, skonštatovali sme, že štýl, aký zvolil, možno označiť za víťazstvo. Pôsobil vždy len primerane nahnevane, konštruktívne, seriózne a Smer kritizoval zľava.

Keď sa „rozhodovalo“ o tom, či vznikne pravicová vláda alebo koalícia so Smerom, dokázal to zahrať tak, že mnohí naozaj uverili, že úprimne zvažoval všetky možnosti vrátane vlády s pravicou. Bol taký nečitateľný a tváril sa tak nezávislo, až sa zdalo, že sa naozaj ťažko a zodpovedne rozhoduje.

Vznik súčasnej vládnej koalície, na čom má najväčšiu zásluhu práve on, preniesol negatívnu pozornosť na Bugára a Procházku. V chaose a emóciami vybičovanej atmosfére profitovala SNS z toho, že pre nikoho nebola nepriateľom číslo jeden.

Trampoty Smeru s Kaliňákom túto pozíciu posilnili a spolu s tým aj sebavedomie Andreja Danka. Ten je teraz vo fáze malého guru – stranu dostal na výslnie prakticky sám, neopieral sa o žiadneho marketingovo ani pozične silného spolustraníka. V strane si môže robiť, čo chce.

A nielen tam. Zatiaľ čo všetci riešili Kaliňáka, on sa pustil do Maďariča (koncesionárske poplatky), aj za cenu porušenia programového vyhlásenia vlády. Zákulisné reči hovoria, že je to jeho osobná pomsta Maďaričovi, ktorý mal pred voľbami vplyv na verejnoprávne médiá. SNS mala pocit, že tam bola cielene blokovaná.

Inzercia

Dankova sila

Dankovi od volieb prudko vzrástli preferencie (vo Focuse 14,5), dostal sa tak na úroveň lídrov opozície. Získal si však aj mnohé srdcia voličov ostatných strán. Momentálne je najsympatickejší predseda strany, ďaleko pred Robertom Ficom, a to práve preto, že je prijateľný aj pre mnohých voličov opozície.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa s týmto rozletom mentálne vyrovná. V tejto situácii môže uveriť všetkému – vrátane toho, že premiérske kreslo už čaká len na neho.

Rizikom pre neho dnes nie sú konkurenční politici, ale nastupujúci  pokles jeho koncentrácie, keď vystupuje pred verejnosťou. Zdieľať

Budeme tak svedkami posilňovania Dankovho moralizovania o slušnosti, v rámci ktorého sa začne púšťať viac aj do Smeru. Úplne tým zoberie vietor z plachiet Bugárovi, pretože to sa čakalo od neho (a od Siete, ale tej už niet). Bugár sa však z nejakého dôvodu stal viac než koaličným partnerom Smeru. Jeho obhajoba Kaliňáka je ďaleko za hranicou koaličnej politickej podpory.

Danko – a vlastne nikto – teraz nevie, kde je pre SNS horná hranica. Predsedovi národniarov preto teraz začne chutiť testovanie hornej hranice svojich možností. V koalícii aj medzi voličmi. Rizikom pre neho dnes nie sú konkurenční politici, len nastupujúci  pokles jeho koncentrácie, keď vystupuje pred verejnosťou.

Zatiaľ čo Robert Fico sa teraz musí celou silou vrhnúť do dennej politiky, Danko začne predvolebnú kampaň. Najprv síce len jemne, no aj tak je to výrazne skôr, ako Smer a Robert Fico čakali.

Odporúčame

Prečo navrhujem Bonaparte zbúrať

Prečo navrhujem Bonaparte zbúrať

Rakúsky spisovateľ Martin Leidenfrost, ktorý žije od roku 2004 na Slovensku, sa rozhodol tiež protestovať. Keďže je milovník Balkánu a najmä Moldavska, opýtali sme sa ho, prečo ho slovenská korupcia až tak vyrušuje. Tu je jeho odpoveď.