POSTOY TÝŽDŇA: Lech, Katyň a Faustína

Pred víkendom sme napísali pár viet o tom, ako sa Rusko „kajalo“ za masaker v katynskom lese, keď štátna televízia odvysielala Wajdov film. Prvý diskusný príspevok pribudol v sobotu na obed a znel: Prekliata Katyň.

To, že presne po sedemdesiatich rokoch pri Katyni opäť umierali Poliaci, znie ako zlý sen. Zvláštnych okolností je však viac. Nešťastie sa stalo deň pred sviatkom Božieho milosrdenstva, ktorý sa spája s poľskou sväticou Faustínou Kowalskou. Večer pred týmto sviatkom zomrel tiež jeden z najväčších pápežov v dejinách. Pred piatimi rokmi – Poliak Wojtyla.

Možno súhlasiť s Karlom Hvížďalom, že tragédiu sprevádzali aj zvláštne okolnosti, povedzme, technického či organizačného druhu. No hľadať priestor pre ďalšie špekulácie sa momentálne nepatrí, aj keď je isté, že ich vzniku sa nebude dať zabrániť.

Štátny smútok, ktorý vyhlásia u nás a v niektorých okolitých štátoch, je iste prejavom úcty k národu, ktorý zažil už veľa rán a z každej sa dokázal pozviechať. Poliakom treba okrem sústrasti prejaviť aj želanie, aby sobotná rana ich krajinu v konečnom dôsledku posilnila. Podobne, keď sa rodina stretne pri rozlúčke svojho člena, aj táto bolesť by mohla zapôsobiť na región pozitívne a utužiť vzájomné vzťahy. A pritom vyslať svetu signál, že politika nie je len o moci, keďže práve v tieto dni majú stredoeurópski politici plnú hlavu volieb.

Existujú miesta, ktoré sa nespájajú s ničím dobrým. Z pohľadu Poliakov to pre Katyň platí dvojnásobne. Miesto, ktoré je zdrojom všetkého zla, však netreba vždy hľadať len v zahraničí. Nespočetne veľa ráz sa práve ľudskej slabosti venuje Ten, o kom hovorila aj Faustína.

Polska ufa tobie, Jezu.

Pavol Rábara
Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo