MÉDIÁ: Darček pre Politkovskú?

Slovenským médiám dominovalo tento týždeň Rusko. No zaujímavé mediálne udalosti sa stali ešte pred Veľkou nocou aj u nášho "Veľkého brata".

Médiá v Rusku sa spájajú predovšetkým so smrťou investigatívnej novinárky Anny Politkovskej. Od jej zavraždenia v krajine naďalej platí, že mediálne ovzdušie nie je úplne zdravé. I keď sa objavilo aj čosi pozitívne.

Prvý úkaz súvisel s teroristickými útokmi v moskovskom metre. Krvavé výbuchy v priebehu minút obleteli ráno svet. Kým televízie po celej planéte ukazovali následky krvavým útokov, hlavné ruské stanice na prvý pohľad ešte spali. Na túto skutočnosť upozornil americký časopis Time, ktorý napísal, že ani jedna z troch dominantných staníc neprerušila svoj program pre najbrutálnejšie útoky za posledných päť rokov. Televízie sa iba zmohli na krátke flešovky, po nich však pokračoval bežný program. S top udalosťou tak meškali dve hodiny.

Dôvod videli viacerí v štátnom vlastníctve televízií. Prílišný rešpekt vo vzťahu ku Kremľu majú podľa Ariny Borodinovej z nezávislých novín Kommersant za následok, že pri podobných udalostiach sa staniciam roztrasú kolená. Iní zase tvrdili, že to bolo v poriadku, lebo teroristi po inom netúžia, len vyvolať ohlas v médiách a paniku.

Ale aby sme si nemysleli, že naše TV sú výkvetom mediálnej slobody. Zhodou okolností pri ruskej téme ukázali, že majú čo doháňať. Ako si všimol Gabriel Šípoš, pri návšteve "malého veľkého" Medvedeva riešili všetko možné, len nie podstatné. A menej príjemné.

Ruské mediálne prostredie prinieslo na Veľký piatok nevídanú vec. Poľský film Katyň režiséra Andrzeja Wajdu o sovietskom masakre videli v Rusku prvýkrát. Pozerala ho pritom polovica krajiny, napísala Petra Prochádzková v SME. Film odvysielala štátna televízia, takže ruské médiá po čudnom pokrytí výbuchov v metre vyrovnali stav na 1:1. A priniesli darček pre Politkovskú.

Pavol Rábara
Foo: Flickr.com

Každý štvrtok na Postoy.sk o médiách.

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo