O dvoch zbabelých pro-liferoch (alebo prečo sa USA poskladajú na potraty)

Bart Stupak, kongresman a pro-life člen Demokratickej strany predviedol Amerike a svetu pred kamerami, o čom je zbabelstvo, zrada za 30 strieborných, nevytrvanie do konca.

Hlavní hrdinovia

Prezident Barack Obama si dal za cieľ prijať zdravotnícku reformu, ktorá by znárodnila zdravotné poistenie a zaručila preplácanie potratov zo štátneho rozpočtu, teda z amerických daní. Nancy Pelosi, “katolícka” spíkerka amerického Kongresu z Kalifornie (na snímke s B. Obamom), prehlásila, že “urobí čokoľvek, čo bude potrebné, aby reforma prešla”. Podobne senátor Ben Nelson, ďalší “pro-life” demokrat schopný kompromisov. A ešte šesť modrých psov a zopár nákladiakov.

Zápletka

Kongresman Stupak (na snímke) na jeseň 2009 predložil pozmeňujúci návrh k predloženému zákonu o reforme zdravotníctva, ktorý by zaručoval zákaz financovania potratov z daní. Návrh zákona v takej podobe v Snemovni reprezentantov aj prešiel. V Senáte však Ben Nelson predložil pozmeňovací návrh, ktorý sa tváril ako pro-life, ale umožňoval nepriame financovanie potratov z verejných zdrojov. Túto zradu ťažko nieslo pro-life hnutie najmä preto, že táto verzia zákona prešla práve na Štedrý večer. Tento návrh sa teda mal vrátiť do Snemovne reprezentatov a Nancy Pelosi hľadala tri mesiace cestičky, ako dosiahnuť jeho prijatie. Celý čas však prezident Obama a spíkerka Pelosi trvali na tom, že nechcú financovať potraty a že tento návrh tomu bráni. Pro-life hnutie zas trvalo na tom, že neadekvátna formulácia nezabráni verejnému financovaniu potratov.

K téme:
Obamova reforma a potraty Zdieľať

Dráma graduje, dáma kamufluje

Stupak pôvodne rátal s podporou ďalších 15 pro-life demokratov, ktorí sa však postupne poddali kompromisu. Centrum pre bioetickú reformu (CBR) totiž vytiahlo nákladiaky do ich volebných distriktov. Nákladiaky s obrázkami potratu a sloganom “Potrat nie je zdravotnícka starostlivosť” vyzývali občanov telefonovať ich reprezentantovi v Snemovni, aby odmietol akýkoľvek kompromis. Len šesť reprezentantov promptne reagovalo a vyhlásilo pre média, že v každom prípade podporia zákaz financovania potratov. CBR teda zvolilo vyčkávaciu taktiku a dočasne stiahlo nákladiaky. Pro-life hnutie vkladalo všetku svoju nádej do siedmych statočných na čele so Stupakom a ten dostal už i prvé pro-life ocenenia. Ukázalo sa, že priskoro. Nancy Pelosi totiž nezaháľala a našla cestu ako zlomiť Stupaka a s ním aj šesť modrých pro-life psov (označenie pre štáty Demokratov).

Vyvrcholenie deja na tlačovke

Stupak, ktorý vďaka pomoci CBR kontroloval 6 ďalších hlasov, jeden koncom minulého týždňa dostal ponuku od prezidenta na exekučný príkaz (čo je nariadenie, ktorého platnosť a stiahnutie je na svojvôli prezidenta), ktorý vraj mal zablokovať financovanie potratov. Tým aj Obama priznal, že zákon ráta s financovaním potratov. Na to Stupak zvolal a dvakrát zrušil tlačovú konferenciu. Do tretice 21. marca na tlačovke povedal, že Pelosi má viac hlasov, teda prijíma Obamov kompromis a podporí zákon. Konečne jeho manželka nebude dostávať po polnoci nenávistné telefonáty a život jeho rodiny sa vráti do normálu. Vyjadril sa, že sám je rozpoltený, nakoľko chce chrániť nenarodené deti, ale zároveň nechce pripustiť vyjednávanie o republikánskych návrhoch, lebo verí v znárodnenú medicínu... A tak si vybral lojálnosť k pro-genocidálnej strane a pohodlie vlastnej rodiny na úkor miliónov životov nenarodených. V USA je chirurgicky potratených ročne vyše milióna životov.

Rozuzlenie a vytriezvenie

Zákon prešiel krátko po Stupakovej tlačovke vďaka trom hlasom. Nechal sa teda oklamať alebo kúpiť? Ako by sa mohol? Niekoľko medializovaných faktov ponúka vysvetlenie. V januári BusinessWeek priniesol článok s názvom “Stupak seriózne uvažuje o guvernérskom poste” v Michigane. 19. marca na sviatok sv. Jozefa sa Nancy Pelosi pred médiami cynicky obrátila na patróna dňa, aby požehnal prácu na príprave reformy. V ten istý deň Stupak v tlačovej správe oznámil, že Obamova administratíva udelila nesmierne štedré granty trom letiskám v štáte Michigan... dva dni pred hlasovaním. Prezident podpísal zákon i exekučný príkaz, ktorý však nijako nevymôže, aby potraty neboli financované. Dvanásť štátov napadlo zákon na súde za protiústavnosť. Katolícki demonštranti žiadali vo Vatikáne exkomunikáciu Nancy Pelosi. Republikáni vrátili zákon späť do Kongresu pre dve procedurálne chyby. A daňovníci sa asi budú musieť pripraviť na finančnú kolaboráciu v potratovej genocíde.

Jana Tutková
Autorka je riaditeľkou Centra pre bioetickú reformu Slovensko
Foto: Wikimedia.org, Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo