Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. júl 2016

Snajperi v Dallase zastrelili štyroch policajtov, ďalších siedmich zranili

Jedného snajpera vzali do väzby a jeden sa vzdal. Policajti v Dallase doprevádzali demonštráciu, na ktorej ľudia protestovali proti dvom najnovším prípadom policajtmi smrteľne postrelených Afroameričanov. 

Najmenej dvaja ostreľovači spustili vo štvrtok večer na proteste v texaskom Dallase streľbu na policajtov, štyroch zabili a ďalších sedem zranili. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie šéfa mestskej polície Davida Browna.

Policajný šéf povedal reportérom, že snajperi policajtov "prepadli". Polícia neskôr vo vyhlásení uviedla, že podozrivý, ktorý sa dostal do prestrelky s príslušníkmi dallaskej špeciálnej jednotky SWAT, je už vo väzbe a jedna záujmová osoba sa vzdala. Brown ešte vyhlásil, že komando na zneškodňovanie bômb preveruje podozrivý balík.

Pátranie po ostreľovačovi prebiehalo v celom centre, policajti prehľadávali hotely, reštaurácie, bary, niektoré byty. Vládol tam chaos, nad hlavami prelietavali vrtuľníky a na rohoch ulíc stáli policajti s automatickými puškami.

Streľba v Dallase vypukla okolo 20.45 h miestneho času, keď sa ľudia zišli na proteste proti dvom najnovším prípadom policajtmi smrteľne postrelených Afroameričanov. 

Policajt v štáte Minnesota stredu 6. júla smrteľne postrelil Philanda Castila, keď sedel v aute s partnerkou a dieťaťom. Žena nakrúcala mobilom situáciu tesne po streľbe a v reálnom čase prenášala zábery na Facebook. Tvrdila, že policajt strieľal na Castila "bez jasného dôvodu", keď si muž vyťahoval z vrecka peňaženku s dokladmi, ako ho policajt žiadal. Video už videl obrovský počet ľudí.

V predchádzajúci deň v štáte Louisiana dvaja belošskí policajti pritlačili k chodníku Altona Sterlinga a v tejto polohe ho smrteľne postrelili. Aj tento policajný zásah bol zaznamenaný mobilom.

Inzercia

Pitva medzitým potvrdila, že Afroameričan Castile zomrel následkom mnohopočetných strelných poranených. Muž podľahol zraneniam o 21.17 h miestneho času v stredu 6. júla na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici Hennepin County Medical Centre v Minneapolise. Podrobnosti neboli v správe uvedené.

Ako spôsob smrti bolo uvedené zabitie.

Úrady tiež identifikovali dvoch policajtov, ktorí majú podiel na smrteľnom postrelení Castila. Ide o policajtov Jeronima Yaneza a Josepha Kausera, ktorí majú v danom okrsku odslúžené štyri roky.

Yanez pristúpil k autu zo strany vodiča a spustil paľbu a mnohokrát Castila zasiahol. Nikto iný nebol ranený.

Odporúčame