Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. júl 2016

Prezident Zeman odsúhlasil uzavretie supermarketov počas sviatočných dní

Supermarkety na území Českej republiky budú uzavreté na Nový rok, vo Veľkonočný pondelok, v štátne sviatky 8. mája, 28. septembra a 28. októbra, na prvý i druhý sviatok vianočný 25. a 26. decembra, pričom na Štedrý deň 24. decembra budú otvorené iba do 14.00 hod.

Príslušnú legislatívnu normu, ktorú Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR schválila 28. júna, podpísal dnes v Prahe prezident ČR Miloš Zeman.

S odvolaním sa na hovorcu hlavy štátu Jiřího Ovčáčka o tom informoval internetový server Novinky.cz.

Návrh zákona o obmedzení predajného času v maloobchodných i veľkoobchodných prevádzkach, ktorý podporilo 89 zo 154 prítomných poslancov, stanovuje, že všetky predajne s plochou nad 200 štvorcových metrov budú musieť v spomínané dni zostať uzavreté. Výnimky budú mať čerpacie stanice, lekárne, ako aj predajne na železničných staniciach a letiskách.

Pri porušení zákona bude hroziť prevádzkovateľovi pokuta až milión Kč, pri opakovanom nedodržaní legislatívy až päťnásobok tejto sumy.

Iniciatíva vychádzala z požiadaviek odborov a napokon ju český parlament schválil napriek výhradám Hospodárskej komory ČR i stredopravých strán. Popri zákonodarcoch z Občianskej demokratickej strany (ODS) a TOP 09 hlasovali proti aj ich kolegovia z koaličného hnutia ANO.

Návrh, ktorí poslanci poslali pôvodne senátorom s pozmeňovacím návrhom, aby uzavretie muselo byť iba na Vianoce a Nový rok, sa do snemovne vrátil s nesúhlasným postojom Senátu, ktorý trval na obmedzení počas siedmich sviatočných dní.

Český prezident podpísal dnes aj novelu zákona o podpore športu, ktorá zlepšuje podmienky prístupu k finančným prostriedkom pre športové kluby i športové zväzy.

Inzercia

Odporúčame