Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. júl 2016

Kiska hovoril s kráľom Filipom o predsedníctve SR v Rade EÚ aj o brexite

Slovenské predsedníctvo v EÚ, odchod Británie z Európskej únie, ako aj politická situácia na Slovensku a bezpečnostné pomery v Belgicku patrili medzi hlavné témy rozhovoru prezidenta SR Andreja Kisku s belgickým kráľom Filipom v Bruseli.

Prezident pripomenul, že ešte pred prijatím v Kráľovskom paláci absolvoval stretnutie so zahraničnými médiami a o 20.00 hodine spolu so šéfom belgickej diplomacie Didierom Reyndersom otvorí slávnostný koncert Slovenskej filharmónie v najprestížnejšom bruselskom kultúrnom centre Bozar na počesť slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

"Stretnutie s kráľom Filipom bolo zaujímavé. Bol dobre informovaný o situácii na Slovensku, pýtal sa ma na nové politické strany, na situáciu ohľadom extrémizmu a diskutovali sme podrobne aj o prioritách nášho predsedníctva," opísal prezident prijatie u kráľa. Dodal, že kráľ ho informoval o situácii v Bruseli po teroristických útokoch. Kiska pripomenul, že si všimol vysoký počet vojenských hliadok v centre mesta, podľa jeho slov je však správne byť v strehu, najmä keď teroristi v Bruseli predstavujú významnú hrozbu.

Na otázku TASR, či v Kráľovskom paláci hovorili aj o brexite, Kiska uviedol, že výsledok britského referenda "nás všetkých spravil smutnými".

"Ale dejiny nezastali, dejiny idú ďalej a teraz nám treba s chladnou hlavou uvažovať, ako vrátiť ľuďom dôveru v EÚ," konštatoval Kiska.

Prezident súhlasil s názorom, že dnes je "slovenský deň" v Bruseli, lebo okrem slávnostného koncertu bola v Rade EÚ sprístupnená polročná výstava znázorňujúca SR ako modernú a inovatívnu krajinu.

Inzercia

"Predsedníctvo je jedna úžasná príležitosť odprezentovať našu krajinu ako krajinu fantastickej prírody, ale aj ako krajinu, kde vyrastajú úžasné nápady, od lietajúceho auta, cez fantastické softvéry a riešenia IT. Ja verím, že po týchto šesť mesiacov Slovensko bude viditeľnejšie," zdôraznil prezident.

Na slávnostnom koncerte, ktorý sa začne o 20.00 h miestneho času, sa zúčastní viac ako 1600 hostí - predstavitelia inštitúcií EÚ, diplomati, veľvyslanci a tiež komunita Slovákov pracujúcich v euroinštitúciách. 

Program galakoncertu obsahuje známe operné árie zo svetového repertoáru doplnené o diela slovenských skladateľov Eugena Suchoňa a Jána Cikkera, zakladajúcich osobností slovenskej národnej hudby.

Za sprievodu orchestra a zboru Slovenskej filharmónie pod vedením zbormajstra Jozefa Chabroňa vystúpia osobnosti slovenského vokálneho umenia Jolana Fogašová, Pavol Bršlík a Štefan Kocán.

Odporúčame