Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. júl 2016

Lucia Žitňanská: Životné situácie LGBTI by sa mohli riešiť právnou úpravou

Životné situácie LGBTI komunity treba zmeniť tak, aby boli pre ňu z právneho hľadiska komfortné. Myslí si to ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), ktorá sa dnes po odobrení vládou SR stala predsedníčkou Výboru pre práva lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych osôb.

Konkrétne situácie by podľa nej mohla riešiť právna úprava. Jej návrh ešte nie je. Podľa Žitňanskej totiž musí v tejto veci existovať politická väčšina. Nehovorí však o registrovanom partnerstve.

"Žijeme dobu, kedy spoločenská ani politická klíma veľmi tejto komunite nepraje, pokiaľ ide o zvyšovanie právnych garancií. To je fakt," povedala dnes Žitňanská po rokovaní vlády SR. Úprava by sa podľa nej mohla týkať majetkových otázok alebo prípadu, "keď je jeden z partnerov v zdravotníckom zariadení". "Takže myslím si, že keby sa nám v tomto období podarilo posunúť diskurz do tej polohy, že takéto riešenie je akceptovateľné, tak by sme urobili veľa," uviedla Žitňanská.

Diskusia okolo právneho uznania LGBTI párov je podľa ministerky dôležitá. "Pretože na to, aby bola nejaká právna úprava presaditeľná, musí byť akceptovaná väčšinou vo vláde i v parlamente," podotkla.

Post predsedu Výboru pre práva lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych osôb vždy zastáva minister spravodlivosti. Žitňanská tak vystriedala predchádzajúceho ministra spravodlivosti Tomáša Boreca (nominant Smeru-SD). Výbor je stály odborný orgán Rady vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

Inzercia

Odporúčame