Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
08. júl 2016

Prečo Briti neveria Nemcom, keď ide o migrantov

Britský tábor za odchod z EÚ tvrdí, že základom rozhodnutia o brexite nebola téma migrácie, ale suverenity. Tieto dve veci sa ale nevyhnutne prepojili.
Prečo Briti neveria Nemcom, keď ide o migrantov

Kontinentálni členovia európskeho spoločenstva, hlavne Nemecko, sa dostali na šikmú plochu, ktorá povedie k masovému prijímaniu migrantov, prípadne k voľnému pohybu mnohých z nich vnútri európskeho spoločenstva. Britské záujmy v záležitostiach migrácie sa od nemeckých výrazne líšia a tento rozdiel je pre Britániu najnaliehavejším dôvodom pre to, aby EÚ opustila.

Nemecko potrebuje milióny imigrantov, aby kompenzovali nízku úroveň pôrodnosti nemeckých žien. Zdieľať

Medzi Spojeným kráľovstvom a Nemeckom je veľa rozdielov, ale najdôležitejšie je to, že podľa stupňa pôrodnosti tu na konci storočia Veľká Británia bude, ale Nemecko nie. Neznamená to, že Nemecko zmizne, ale že potrebuje milióny imigrantov, aby kompenzovali nízku úroveň pôrodnosti nemeckých žien (priemerne 1,3-1,4 dieťaťa na jednu ženu). Nižšie uvedená tabuľka vytvorená z údajov populačného programu OSN ukazuje, že počet žien v reprodukčnom veku sa v priebehu tohto storočia v Nemecku zníži o polovicu až dve tretiny, kým v Británii zostane stabilný, prípadne klesne o 20 percent.

Presnejším porovnaním je podľa môjho názoru priemerná predpoveď pôrodnosti v Británii a nízka v Nemecku, pretože úroveň nemeckej pôrodnosti je pravidelne pod hodnotami „nízkeho“ scenára v predpovediach OSN.

Do konca storočia sa počet východoeurópskych žien v reprodukčnom veku zníži o tri štvrtiny. Aj keby Nemecko chcelo viac východoeurópskych migrantov, o desať rokov ich nenájde. Zdieľať

Stručne povedané, Británia si medzi migrantmi môže vyberať podľa akýchkoľvek kritérií (vzdelanie, profesionálna kvalifikácia, zdravie), podobne, ako to robí Austrália. Má čas vybrať si, aký druh migračnej populácie potrebuje. Nemecko potrebuje 5 až 10 miliónov žien v reprodukčnom veku, čo znamená celkovo 10 až 20 miliónov imigrantov. Odkiaľ prídu? Za posledných 50 rokov prišla väčšina migrantov z južnej a východnej Európy a z Turecka. Tieto zdroje však vysychajú, keďže južná Európa trpí na podobne nízku úroveň pôrodnosti ako Nemecko a vo východnej Európe je úroveň ešte nižšia.

Podľa predpovedí OSN sa do konca storočia počet východoeurópskych žien v reprodukčnom veku zníži o tri štvrtiny. Aj keby Nemecko chcelo viac východoeurópskych migrantov, o desať rokov ich nenájde.

Utečenecká kríza, ktorá vzišla zo sýrskej občianskej vojny, poskytla Nemecku príležitosť z humanitárnych dôvodov otvoriť brány masovej migrácii, čo  súčasne môže vyriešiť dlhotrvajúci demografický problém. Neobviňujem vládu Angely Merkelovej, že využila utečeneckú krízu ako trójskeho koňa pre inak nepopulárne riešenie demografie. Neviem, ako kancelárka Merkelová a jej poradcovia rozmýšľajú. No len čo začali utečenci prichádzať, nemeckí predstavitelia migračnú vlnu privítali ako riešenie nemeckého dlhotrvajúceho demografického problému.

Napríklad liberálny týždenník Die Zeit v januári napísal: „Nemecko znovu omladne“, čím mal na mysli, že 80 percent migrantov má menej ako 35 rokov. Noviny doplnili citáciu zo štúdie Porýnsko-Vestfálskeho inštitútu pre ekonomický výskum, podľa ktorej „migranti môžu prispieť k zlepšeniu ekonomickej perspektívy Nemecka“, hoci to, či migranti majú potrebné zručnosti, je iná otázka.

Iní nemeckí analytici popravde namietali, že migranti nie sú pripravení pracovať a ani po tom netúžia, a predpovedali, že prinesú viac škody ako úžitku. Kým experti diskutovali o opodstatnenosti tohto plánu, nemecká elita napriek tomu rozhodla o prijatí viac ako milióna migrantov. V Nemecku prebieha divoký spor o prínose súčasných migrantov, z ktorých iba málo má také zručnosti, aké sú v krajine potrebné.

Inzercia

Dnešní utečenci sa môžu stať zajtrajšími Nemcami a Británia by podľa európskeho práva nemala inú možnosť, iba im otvoriť svoje hranice. Zdieľať

Británia dnes ale nemusí prijať žiadnych z nich. Nie je členom schengenského priestoru, ktorý poskytuje neobmedzený pohyb osôb vnútri jeho hraníc. Z britského pohľadu sa invázia migrantov do strednej Európy iba začala. Keďže Nemecko a niekoľko z jeho susedov čelia vyľudneniu, prijmú viac ako 10 miliónov migrantov. Nemci si nemôžu príliš vyberať. Počty, aké potrebujú, sú príliš vysoké, preto otvoria brány pre blízkovýchodných a afrických moslimov. Teoreticky by miesto nich mohli prijať Číňanov a Indov, ale to nie je pravdepodobné.

Blízkovýchodní a africkí migranti doplnia klesajúce počty západných Európanov a onedlho budú mať právo voľného pohybu, tak ako ho majú Bulhari, Rumuni a Poliaci. Dnešní utečenci sa môžu stať zajtrajšími Nemcami a Británia by podľa európskeho práva nemala inú možnosť, iba im otvoriť svoje hranice. Briti jednoducho neveria, že by Nemci brali do úvahy ich záujmy.

Francúzsko je podľa niektorých odhadov z jednej desatiny moslimské a jeho relatívne stabilný demografický vývoj pravdepodobne vytvorí vyššiu mieru moslimskej pôrodnosti. Francúzsko v demografickej transformácii uviazlo a už minulo bod, z ktorého niet návratu. Nemecko sa nachádza na rovnakej ceste. Naproti tomu Británia veľký počet migrantov naliehavo nepotrebuje. V tom spočíva hlboká priepasť medzi britskými a kontinentálnymi záujmami v otázke migrácie.

Brexit zapríčinilo mnoho vecí vrátane jednoduchej túžby Britov vládnuť si sami miesto toho, aby im vládli nevolení byrokrati z Bruselu. No medzi britskými a nemeckými záujmami je jednoducho zásadný rozdiel. Európske spoločenstvo mohlo popravde poskytnúť Britom viac voľnosti v kontrole migrácie – čo Británia aj žiadala a EÚ zamietla, keď pred dvomi rokmi začali rásť vlny Rumunov a Bulharov. Faktom je, že pri správe migrácie a voľného pohybu osôb vnútri EÚ sa Nemcom nedá veriť.

Mapa európskych štátov podľa počtu moslimského obyvateľstva v percentuálnom pomere k celkovému počtu. Údaje sú z roku 2010. Zdroj: Pew Research Center.

Pew inštitút odhaduje, že v Británii je 4,8 percenta moslimov oproti 7,5 percentám vo Francúzsku (pravdepodobne sa blíži k desiatim) a 5,8 percentám v Nemecku (tu to dnes značne rastie).

Christiane Amanpour zo CNN robila 30. júna rozhovor s Danielom Hannanom, prominentným členom tábora za odchod z EÚ, v ktorom sa sťažovala, že „dôvodom, prečo väčšina ľudí volila za brexit – môžem vám prehrať, ako sa to tvrdilo –, aby zastavili migráciu do tejto krajiny“. Hannan odpovedal: „To, čo sme tvrdili, bolo, že si kontrolu vezmeme späť,“ a dodal, že stupne migrácie „by mali byť otázkou pre suverenitu parlamentu“. Prísne vzaté má Hannan pravdu: Briti chcú, aby v budúcnosti mali zvrchované právo robiť vlastné rozhodnutia v otázkach migrácie podľa svojich požiadaviek, ktoré sa od tých nemeckých líšia. Ak sa iné krajiny v budúcnosti rozhodnú udeliť občianstvo (napríklad) veľkému počtu migrantov, Británia by to musela akceptovať. Ak by sa Turecko pripojilo k EÚ, Británia by musela prijať všetkých Turkov, ktorí by chceli vstúpiť do krajiny, rovnako ako po roku 2014 prijala 300-tisíc Bulharov a Rumunov.

Pôvodný text: Demographics and sovereignty in the Brexit vote. Publikované so súhlasom Asia Times, preložil L. Obšitník.

Odporúčame