Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
07. júl 2016

Prečo navrhujem Bonaparte zbúrať

Rakúsky spisovateľ Martin Leidenfrost, ktorý žije od roku 2004 na Slovensku, sa rozhodol tiež protestovať. Keďže je milovník Balkánu a najmä Moldavska, opýtali sme sa ho, prečo ho slovenská korupcia až tak vyrušuje. Tu je jeho odpoveď.
Prečo navrhujem Bonaparte zbúrať

Problém na Slovensku nie je v samotnej korupcii, tá je úplne priemerná. Problém je v tom, že Slovensko nie je právny štát. Môj odhad je, že vládnuca oligarchia tu kradne nejakých 20 percent z verejných zdrojov.

Na Balkáne sú určite krajiny, kde sa kradne viac a ešte menej kultivovane. V mojom milovanom Moldavsku to bude minimálne 50 percent.

Lenže už aj vo väčšine balkánskych krajín je voči tomu odpor. V Moldavsku sedí bývalý premiér Filat. Sedí aj chorvátsky expremiér Sanader, rumunskí prokurátori prenasledujú korupčníkov ako besní.

Z tohto pohľadu je Slovensko v zúfalom stave. Musel by som hľadať dlho, kým by som v Európe našiel krajinu, v ktorej by bola vládnuca elita taká nedotknuteľná. Asi len Bulharsko a Bosna. 

Problém ani nie je v slovenských politikoch. Tí sú tiež len takí priemerní hajzlíci. Problém je v tej zaužívanej nedotknuteľnosti, ktorá trvá tak dlho, ako jestvuje táto republika. Problém je v súdnictve. V tom, že sa sudcovia, prokurátori a policajti nechajú buď zneužívať, alebo sú ticho. 

Bytový komplex Bonaparte je stelesnením všetkého, v čom je Slovenská republika zlyhávajúcim štátom. O histórii tej stavby viem náhodou svoje už roky, často som píjaval so zamestnancom banky, ktorý mal financovanie Bonaparte na starosti. Veľmi si pochvaľoval, že „žiaden byt tam nie je diskriminovaný“, každý obyvateľ vraj má rovnako úžasný výhľad. Ešte ho zaskočilo, že každý byt má svoj výťah rovno do predsiene, že „Fico nemusí vidieť vo výťahu ani len susedov“.

História tej ohavy je, pravdaže, dlhšia, aj bratislavská pravica chcela stavať niečo pre svojich papalášov. Nedotiahli to do konca, to vedel len mladý Bašternák na Bugatti. Časopis .týždeň práve písal o tom, že to staval v rozpore s územným plánom a dostal za to pokutu nejaké štyri litre. Územný plán žiadal, aby tam bolo 55 percent zelene a aby občania mali prístup k tomu úžasnému výhľadu, ktorý mal na tom mieste v roku 1809 Napoleon. My ten výhľad nemáme, má ho ľavicový premiér Dr. iuris Robert Fico.

Bonaparte je fascinujúce miesto. Na tom mieste sa skrýva všetko, o čo v tejto krajine ide. Je to čierna stavba, čiastočne postavená z ukradnutých peňazí od platičov dane. Ak nie je utajeným majiteľom bytovky, býva tam premiér za neštandardne zvýhodnené nájomné. Developer je podvodník, minister vnútra s tým podvodníkom obchodoval, kryje ho a špiní povesť polície.

Pred tou fasádou, pred tým mramorom, pred tým obkladovým materiálom Alucobond musím myslieť na Ficove hodinky. Bašternákov nájomník je jeden z najšikovnejších politikov Európy. Je silný, výrečný, pracovitý, presvedčivý, spoľahlivý. Má jednu slabosť – nevie odolať zápachu peňazí. Dovolil počas svojich vlád strašné kradnutie. Ak by toto bol právny štát, Fico by asi nesedel na Napoleonskom vŕšku, no spolu s Mečiarom a s Dzurindom v base. 

Preto som sa v pondelok postavil pred obytný komplex Bonaparte a mlčky som držal „kartónik“ s jedným skromným návrhom: ZBÚRAŤ. Po pochode za život to bolo len druhýkrát, čo som na Slovensku demonštroval. Nádej nemám takmer žiadnu, mnohí si zvykli na tú nespravodlivosť, niektorí ju ešte bagatelizujú.

Ak si raz všetci Slováci budú môcť užívať ten výhľad z Napoleonského vŕšku, dostavil by sa tu predsa len právny štát. 

Inzercia

Odporúčame