Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. júl 2016

Austrália dnes bránila svoju účasť vo vojne v Iraku

"Úprimne povedané, niektoré rozhodnutia, ktoré urobili USA počas uplynulých 20 alebo 30 rokov, boli trocha nepoctivé," povedal generál vo výslužbe Peter Leahy, ktorý bol počas vojny v Iraku hlavným veliteľom austrálskej armády.

Austrália dnes bránila svoje rozhodnutie pripojiť sa v roku 2003 k Spojenými štátmi vedenému vojenskému zásahu v Iraku. Reagovala tým na záverečnú správu vyšetrovania britskej účasti na tomto zásahu, zverejnenú v stredu. 

Účasť Austrálie "bola založená na informáciách, najlepších informáciách, ktoré sme v tom čase mali," povedala dnes v rannom vysielaní televízie Channel Seven austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová. Uviedla, že bola vtedy pri tom. "Pamätám sa veľmi dobre na informácie, ktoré nám boli predložené," citovala ministerku tlačová agentúra DPA.

Zo sedemročného britského vyšetrovania, ktoré viedol John Chilcot, vyplynulo, že Británia sa pri vstupe do vojny v Iraku spoliehala na chybné spravodajské informácie. Hrozba, ktorú predstavoval iracký vodca Saddám Husajn, bola zveličená a právny základ pre začatie vojny bol nedostatočný.

Austrália vyslala do vojny v Iraku 500 príslušníkov špeciálnych síl, námorníctva a letectva. Traja z nich tam prišli o život v nebojových incidentoch.

Na otázku, či by sa mal Austrálčanom za túto účasť vo vojne ospravedlniť vtedajší austrálsky premiér John Howard, člen liberálnej strany, Bishopová povedala, že o tom musí rozhodnúť on sám. Zdôraznila však, že tieňový minister zahraničných vecí vtedajšej opozície, labourista Kevin Rudd, vyzýval vtedy vládu, aby Spojené štáty podporila. John Howard bol premiérom v rokoch 1996 až 2007, kedy ho vystriedal vo funkcii Rudd a zatiaľ na britskú správu nereagoval.

Generál vo výslužbe Peter Leahy, ktorý bol počas vojny v Iraku hlavným veliteľom austrálskej armády, vo štvrtok vo vysielaní televízie ABC povedal, že Chilcotova správa by mala poslúžiť ako sprievodca pre budúce účasti na podobných vojenských akciách.

Podľa neho by sa Austrália mala mať na pozore pred "slepým nasledovaním" medzinárodných partnerov. "Úprimne povedané, niektoré rozhodnutia, ktoré urobili USA, náš ... partner v strategickej aliancii, počas uplynulých 20 alebo 30 rokov, boli trocha nepoctivé," dodal.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.