Je Európa kresťanská?

Je podľa Vás Európa kresťanský kontinent? Na otázku Postoy.sk odpovedali vybrané osobnosti.

Michal Hrabovec, prezident, Anasoft: Podľa výsledkov niektorých hlasovaní súvisiacich s touto otázkou (napr. legislatíva potratov a pod.) o tom pochybujem. Kladiem si však otázku, čo znamená kresťanský? Je to o počte pokrstených, pravidelnej účasti na bohoslužbách alebo o skutočnom prežívaní viery? Mám pochybnosti, či je ešte vôbec Slovensko kresťanské.

Martin Luterán, rektor Kolégia Antona Neuwirtha: Už nie. Európania stratili živú vieru v Krista a uverili hmote. Oslávený kríž, ktorý bol kedysi organizujúcim princípom európskeho spoločného života, bol nahradený eurom a gotické katedrály boli prerastené vežami nákupných centier a bánk. Európa si pod sebou píli konár, pretože civilizácia bez Boha je ako rakovinový nádor, ktorý sa v konečnom dôsledku sám zničí (Christopher Dawson). Každá generácia však má možnosť tento proces zvrátiť. Oplatí sa to aspoň skúsiť.

K téme:
Pozrite si ostatné otázky v ankete pre vybrané osobnosti. Zdieľať

Marcela Dobešová, predsedníka Fóra života: Myslím, že Európa je oslabeným kresťanským kontinentom. Odvracia sa od kresťanských hodnôt. V Európskej únií sa pojem rodiny zamieňa za pojem rodová rovnosť, v ktorej je rovnosť piatich pohlaví – ženy, muži, lesbičky, gayovia a transvestiti. Sme svedkami doby, kde sa legislatíva v ochrane života stavia na konsenze, spoločnom postoji skupiny zákonodarcov, nie na prirodzenom práve! Potraty, výskumy na embryách, antikoncepcia, umelé oplodnenie, eutanázia – to sú nové formy násilia a smrti, ktoré ľudia dobrovoľne prijímajú ako humánne riešenia vo svojom živote. Štáty Európy nemajú problém prijímať zákony, ktoré sú v rozpore s Novým zákonom, ktorý ohlasoval Ježiš.

Jozef Kováčik, hovorca KBS: Európa nemôže poprieť svoje dejiny. Hoci sa o to žiaľ dnes intenzívne snaží. Židovsko-kresťanská tradícia ovplyvnila nielen kultúru, ale aj celý spoločenský a filozofický systém, na ktorom Európa ešte zatiaľ stojí. Ako však hovorí kardinál Tomko, Ježiš povedal, že Cirkev tu bude naveky, no nepovedal, že tak musí byť v Európe. Je opäť na našom slobodnom rozhodnutí, či si tieto základy zbúrame, alebo na nich budeme stavať. Len na minulosti sa totiž budovať nedá. Je to pre nás, kresťanov výzva. Byť životodárnou alternatívou, hoci menšinovou, v našich kultúrach.

Ján Košturiak, prezident a spoluzakladateľ spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia: Mám pocit, že v Európe je kresťanstvo vnímané stále viac ako tradícia alebo folklór. Rakúsko alebo Nemecko sa napríklad hlásia ku kresťanstvu, ale zdá sa mi, že sú to viac spoločenské stretnutia ako skutočná viera. Ďalšia časť Európy sa vydala cestou revolucionárstva, liberalizmu a osvietenstva (napr. Francúzsko). Keď k tomu pripočítame trendy z Európskej únie, ktorá zakazuje používať kríže v školách a rozširuje vplyv minoritných skupín obyvateľstva, tak si myslím, že kresťanstvo v Európe zaniká a ak sa nespamätáme, tak ho do konca tohto storočia nahradí Islam. Toto nepíšem s pocitom averzie voči islamu, skôr s vyjadrením obdivu voči tomu, že vyznávači tohto náboženstva ho, zdá sa mi, praktikujú oveľa hlbšie ako väčšina kresťanov.

Ján Duda, profesor kánonického práva: Čo je to kresťanský kontinent? Na jednej strane je pravdou, že Európa stojí na viacerých kultúrnych pilieroch: gréckej, rímskej, židovskej, ale najmä kresťanskej. Je to nespochybniteľný fakt. Z tohto dôvodu Európa je kresťanským kontinentom, resp. nielen, ale najmä kresťanským kontinentom. Kresťanstvo totiž dalo najvýraznejšiu pečať európskej kultúre a civilizácii. Preto som presvedčený, že Európa je vo svojej podstate kresťanskou. Na druhej strane je zrejmé, že mnohé vlády európskych krajín sa nesprávajú ako kresťanské. Značná časť obyvateľov odmieta kresťanstvo ako svoje osobné presvedčenie, odmieta ho aj v inštitucionalizovanej podobe, iní odmietajú akýkoľvek vplyv kresťanstva na verejnú sféru života spoločnosti. Preto, ako aj pre ďalšie dôvody, niektorí odmietajú dať Európe prívlastok kresťanská. Ja tento druhý názor nezdieľam. Som presvedčený, že život jednotlivých kresťanov nie je bezchybný, ale doteraz nijaká iná kultúra nevtlačila Európe takú výraznú pečať ako práve kresťanská. Z tohto pohľadu Európa je a zdá sa, že aj v budúcnosti bude kresťanským kontinentom. Napriek jej revolucionárom a revolúciám.

Postoy.sk vám bude každý týždeň ponúkať názory vybraných osobností na konkrétne otázky.
Foto: Flickr.com/Michael Azucena

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo