Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. júl 2016

Odchodom Británie z EÚ zanikne na kontinente do 500.000 pracovných miest

V štúdii nemeckého ústavu Prognos sa konštatuje, že odchod Veľkej Británie z EÚ povedie na kontinente k strate viac ako 500.000 pracovných miest. Osamostatnenie krajiny však výrazne spomalí jej hospodársky vzostup a v roku 2025 sa odhaduje jej hrubý domáci produkt (HDP) o 15 % nižší, než keby zostala Británia v európskej dvadsaťosmičke. O prognóze informovala agentúra DPA, ktorá má dokument k dispozícii.

Dôsledky brexitu v priamych zahraničných investíciách nebudú hneď markantné, tie sa prejavia až časom.
      

Ústav predpokladá, že už na konci tohto roka klesnú investície na Ostrovoch o 10 %. „Straty sa budú do roku 2025 zväčšovať. Od roku 2018 prestane mať Británia výhody s členmi EÚ pri výmene tovarov. Podľa štúdie „nová obchodná dohoda bude mať nepriaznivé podmienky“ pre Britániu. Okrem toho hodnota libry klesne, takže dovozy do Británie zdražejú. Tie budú viesť k vzostupu inflácie.
      

Hospodárske straty Británie sa budú zvyšovať do roku 2025, potom sa celkovo zmiernia. V Nemecku bude v dôsledku brexitu vo finálnom roku o 70.000 pracovných miest menej, na kontinente spolu zanikne vyše 500.000 miest. 
      

Podľa niektorých prognóz publikovaných v tlači v Británii je výsledkom referenda o odchode z EÚ ohrozených až 900.000 pracovných príležitostí.
 

Inzercia

Odporúčame