Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. júl 2016

Uhoľné elektrárne v roku 2013 zapríčinili smrť takmer 23.000 Európanov

Viac ako 22.900 Európanov zomrelo v roku 2013 v dôsledku znečistenia ovzdušia zapríčineného uhoľnými elektrárňami na území EÚ.

Uviedla to dnes tlačová agentúra Belga s odvolaním sa na správu organizácií Aliancia pre zdravie a životné prostredie (HEAL), Európska akčná sieť pre klímu (CAN), Svetový fond na ochranu prírody (WWF) a britskej environmentálnej skupiny Sandbag.
      

Environmentálne organizácie varovali, že uvedený počet úmrtí je veľmi vysoký a je skoro porovnateľný s počtom obetí, ktoré si v tom istom roku vyžiadali nehody na európskych cestách (26.000).
      

Zverejnená správa analyzuje zdravotné dopady znečistenia ovzdušia zapríčineného uhoľnými elektrárňami, ktoré poskytli potrebné dáta k dispozícii; z 280 uhoľných elektrární tak urobilo 257.
      

Uhoľné elektrárne vyrobia celkom štvrtinu elektrickej energie v EÚ. Spôsobujú však aj straty na životoch a vysoké náklady na zdravotnú starostlivosť.
      

V roku 2013 sa náklady na zdravotnú starostlivosť, zapríčinenú chorobami súvisiacimi so znečistením ovzdušia v okolí uhoľných elektrární, vyšplhali na 63,2 miliárd eur. Každá z funkčných uhoľných elektrárni poškodzuje nielen obyvateľov v jej okolí, ale aj v susedných krajinách.
      

Správa uvádza, že každá redukcia škodlivých emisií má okamžitý pozitívny účinok. Ak by napríklad Nemecko zavrelo svoje uhoľné elektrárne, každý rok by bolo možné predísť 1860 predčasným úmrtiam v Nemecku a ďalším 2500 stratám na životoch v zahraničí.

Inzercia

Odporúčame

Fico: Nigel Farage sa zľakol zodpovednosti

Fico: Nigel Farage sa zľakol zodpovednosti

Šéf britskej euroskeptickej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage sa zľakol zodpovednosti. Uviedol to dnes slovenský premiér Robert Fico po príchode na pracovnú cestu do Štrasburgu, kde bude v stredu v pléne Európskeho parlamentu (EP) prezentovať priority slovenského predsedníctva v Rade EÚ.