Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. júl 2016

Podľa šéfky MMF môže brexit znížiť HDP Británie do troch rokov až o 4,5 %

 Odchod Británie z Európskej únie by mohol hrubý domáci produkt (HDP) krajiny znížiť do troch rokov až 4,5 %. Uviedla to šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardová.

 Informovali o tom agentúra Reuters a portál RTTNews.

V rozhovore pre francúzsky denník Le Monde Lagardová povedala, že Británia by mohla na HDP stratiť v dôsledku brexitu do roku 2019 od 1,5 % do 4,5 %. K naplneniu najhoršieho scenára by podľa nej došlo v prípade, ak by Británia v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) dostala status tretej krajiny.

Lagardová, ktorá 5. júla začína vo funkcii výkonnej riaditeľky MMF svoje druhé funkčné obdobie, v tejto súvislosti uviedla, že nemá ani najmenšiu predstavu o tom, ako dlho budú rokovania medzi Európskou úniou a Britániou trvať.

Minulý týždeň hlavný ekonóm MMF Maurice Obstfeld uviedol, že v najbližších dňoch fond predstaví novú prognózu vývoja britskej aj svetovej ekonomiky, pričom revízia bude smerom nadol. Dôvodom je práve hlasovanie Britov za odchod krajiny z EÚ. Podobne ako v prípade Británie aj prognózu vývoja nemeckej ekonomiky plánuje fond revidovať smerom nadol. Novú prognózu zverejní MMF 19. júla.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.