Kaliňákovu hlavu žiadali na proteste v Bratislave aj Košiciach

Protest na Námestí slobody v Bratislave (Foto: TASR/Michal Svítok)
Odchod Roberta Fica z funkcie premiéra a Roberta Kaliňáka z postu ministra vnútra žiadalo pre kauzu Bašternák približne 2000 ľudí dnes podvečer na Námestí slobody v Bratislave.
Svoj nesúhlas prišli vyjadriť ľudia aj na Hlavnej ulici v Košiciach.
Protest už po tretí raz zorganizovali opozičné strany OĽaNO-NOVA a SaS. Prvé takéto podujatie sa uskutočnilo pred dvoma týždňami pred bratislavským obytným komplexom Bonaparte.
Remišová: Fico dúfa, že ľudia to vzdajú
Poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová pre Postoj hovorí o protestoch proti Kaliňákovi.
Ľudia na proteste v Bratislave mali v rukách červené karty pre predsedu vlády Roberta Fica, niektorí mali v rukách transparenty s nápismi ako banánová republika či žiadame vyvodenie spravodlivosti. Dav na adresu Kaliňáka i Fica kričal heslá odstúpiť, dosť bolo či do basy.
Politici, ktorí vystúpili na pódiu, upozorňovali najmä na korupciu v politike, rozkrádanie štátu, spoločenskú krízu, prepojenie oligarchov s politikmi či pošliapanú spravodlivosť. „Takto hlboko neklesla žiadna demokratická krajina v modernej Európe,“ povedal líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič.
Martin Poliačik (SaS) poznamenal, že aj keď je „žiarovka“ už dávno vypálená, má plnú dôveru koaličných poslancov. „Naša sloboda čelí dvom útokom. Z jednej strany chobotnici oligarchov a z druhej strany lacným populistom, ktorí ponúkajú nefungujúce riešenia,“ uviedol. Dav protestujúcich ľudí sa neskôr z bratislavského Námestia slobody presunul pred obytný komplex Bonaparte.
Opozičné SaS a OĽaNO-NOVA žiadajú Kaliňákov odchod pre jeho údajné prepojenie na podnikateľa Ladislava Bašternáka, ktorý je podozrivý z daňových podvodov. S protestmi začali pred dvoma týždňami, keď sa zišlo približne 3000 ľudí pred komplexom Bonaparte, v ktorom si od Bašternáka prenajíma byt premiér Fico. Opozícia mieni vo vytváraní tlaku na Kaliňáka a Fica pokračovať.
Foto: TASR/Michal Svítok
Dnes treba vedieť
„Slovensko má dostatočné zásoby plynu, plníme zásobníky, máme rozbehnuté ďalšie kontrakty. Najbližšiu zimu zvládneme,“ povedal Eduard Heger. Dôležité podľa neho je, že sa EÚ dohodla na spoločnom nákupe a jednotlivé krajiny si nebudú v kontraktoch konkurovať.
Pseudoorgány Doneckej "republiky" obvinili zo žoldnierstva ďalších dvoch Britov
Aj začiatkom júna súd v samozvanej DĽR, ktorej nezávislosť uznáva len Rusko a Sýria, odsúdil britských občanov Aidena Aslina a Shauna Pinnera na trest smrti.
„O platoch učiteľov rokujeme, nebudem však prezrádzať detaily a výsledok oznámime, keď sa dohodneme. Lekárom sme návrh zvýšenia platov už predstavili a takisto ideme do rokovaní,“ uviedol premiér Heger k otázke hroziaceho štrajku a výpovedí v týchto dvoch kľúčových sektoroch.
Eduard Heger nesúhlasí s nápadom Borisa Kollára navrhnúť zákon o skrátení volebného obdobia, ale rešpektuje ho.
„My si nemôžeme dovoliť rozpad vlády a kratšie volebné obdobie. Vrátila by sa mafia, ktorá tu roky ovládala štát,“ tvrdí Eduard Heger. Igor Matovič a Richard Sulík vedia profesionálne spolupracovať, ako to podľa premiéra ukázali aj pri investícii od Volva. Navrhuje reformu fungovania koaličnej rady, detaily nespresnil.
„Rokujeme aj s ďalšími spoločnosťami, ktoré by mohli investovať na Slovensku a priniesť ďalšie pracovné miesta. Vzhľadom na dôvernosť však o nich nebudeme vopred konkrétne informovať,“ povedal v diskusii RTVS Sobotné dialógy premiér Eduard Heger v súvislosti s ohlásenou investíciou automobilky Volvo.
Na strednom a východnom Slovensku hrozia v sobotu búrky
Výstraha pred búrkami je spojená aj vysokými teplotami.
Nový apoštolský nuncius
Pápež posiela na Slovensko Taliana Nicolu Girasoliho. Naposledy pôsobil v Peru
Post apoštolského nuncia v Bratislave bol uprázdnený osem mesiacov. Girasoliho predchodca Ottonello skončil v októbri 2021.
Meteorológovia v piatok namerali teplotné maximá najmä v Prešovskom kraji
Hoci studený front priniesol mierne ochladenie, od nedele má na Slovensko opäť začať prúdiť teplý vzduch.
Hraničnými priechodmi prešlo v piatok 3224 ľudí z Ukrajiny. Z toho bolo 711 mužov, 1832 žien a 681 detí. O dočasné útočisko požiadalo 178 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi 3602 ľudí. Celkovo na naše územie vstúpilo od začiatku vojny na Ukrajine je 568 672 osôb. Dočasné útočisko získalo 83 981. Naspäť na Ukrajinu sa doteraz vrátilo 317 610 ľudí. (tasr)