Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
04. júl 2016

Ako udržať v lete protesty proti Kaliňákovi?

Letné prázdniny a politika sú protiklady. Právom. Ale v prípade ministra Kaliňáka sa treba pokúsiť o výnimku.
Ako udržať v lete protesty proti Kaliňákovi?

Selfie-generácia na ulici. Demonštrácia z 20. júna 2016. Foto: Martin Baumann/TASR

Otázka je jednoduchá: Ako udržať ľudí na námestiach? A ak nie na námestiach, ako pokračovať v protestoch tak, aby si skompromitovaný minister nemohol vydýchnuť? Na prvý pohľad Mission Impossible.

V prvom rade ulica potrebuje viac inovatívnej originality a čerstvého prístupu. Vtipy odpozerané z Česka (červené kartičky) nestačia. Kedysi boli kráľmi v hravosti na politických mítingoch Srbi. V čase protimiloševičovských demonštrácií napríklad volili kráľovnú krásy (bolo to v tuhej zime) a podobne. Úloha pre slovenskú opozíciu znie rovnako, len s opačným nábojom – ľudí netreba zahriať, ale niečím na námestiach schladiť. A nemusí to byť akurát pohľad na poslanca Galka.

Dobrým nápadom je zbieranie podpisov pod petíciu, stotisíc podpisov je reálne dosiahnuteľné číslo, aktivita umožňuje vysvetliť aj malú prestávku v organizovaní veľkých mítingov, pretože tlak neprestáva, len má inú formu. Podobných protestov môže byť viacero (organizovane zavaliť ministerstvo vnútra a centrálu Smeru pohľadnicami, žiadosťami o informácie), dôležitá je súčasne masovosť aj istá ľahkosť a vtipnosť.

A humor chýba aj inak: je to paradox, ale sme krajinou bez politického humoru (pokusy, ktoré sa oň usilujú, to len podčiarkujú), Robertovi Kaliňákovi pritom práve v tomto čase treba vymyslieť prezývku, jeho podnikateľský um stojí za pár rýmov, internet by iste dokázal oceniť vtipnú pesničku... ach, v krajine bez kreatívcov sa žije ťažko.

A teraz celkom vážne.

Okrem udržania verejného protestu potrebuje naša opozícia ešte niečo. Celá kauza totiž nie je a nemá zostať iba pri Kaliňákovi. Ak chceme urobiť krok vpred, potrebujeme novú legislatívu, nebojím sa povedať novú reformu zameranú proti podvádzaniu s DPH.

Lenže to nie je úloha pre Igora Matoviča. To nie je úloha pre ulicu ani jej tribúnov. To je úloha pre politikov.

Skrátka toto leto bude veľkou opozičnou skúškou. Tak uvidíme. 

Inzercia

Odporúčame