Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. júl 2016

Španielsko a Portugalsko prekračujú deficit, nemecký eurokomisár vyzýva EÚ, aby konala

Nemecký eurokomisár Günther Oettinger vyzýva Európsku úniu (EÚ), aby podnikla príslušné kroky proti Španielsku a Portugalsku, ktoré stále neplnia rozpočtové ciele.

Argumentuje, že Brusel musí konať, ak si chce udržať dôveryhodnosť. Informovala o tom agentúra AP.

Európska komisia (EK) v máji neudelila obom krajinám pokuty za neplnenie rozpočtových kritérií a prekročenie povoleného schodku verejných financií a vyhlásila, že situáciu opäť preskúma v júli.

Podľa rozpočtových pravidiel únie nesmie deficit verejných financií členských štátov prekročiť 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), inak im hrozí disciplinárne konanie. Komisia môže takýmto "hriešnikom" udeliť pokutu až do výšky 0,2 % HDP, ak neprijmú opatrenia na zníženie deficitu a splnenie rozpočtových kritérií.

Oettinger pre dnešné vydanie nemeckého denníka Bild povedal, že ak si chce komisia udržať kredit, bude musieť schváliť sankcie proti Španielsku a Portugalsku za porušovanie rozpočtových pravidiel.

Obe krajiny dlho zápasili s ekonomickými problémami a stále zaostávajú pri plnení rozpočtových pravidiel EÚ. Komisia v máji rozhodla, že zatiaľ nezačne konanie voči obom krajinám a o situácii v Španielsku a Portugalsku bude opäť rokovať začiatkom júla.

Španielska ekonomika je štvrtá najväčšia v eurozóne a z obrovských finančných problémov sa dokázala zotaviť po tom, ako Madrid získal záchranný balík z eurovalu vo výške 41 miliárd eur na podporu bankového sektora. Rozpočtový deficit Španielska dosiahol minulý rok 5,1 % HDP namiesto očakávaných 4,2 % HDP. Krajina by pritom mala tento rok stlačiť rozpočtový schodok pod 3 % HDP, no vzhľadom na vývoj v minulom roku sa to podľa všetkého nepodarí.

Portugalsko, ktoré v roku 2014 po troch rokoch vystúpilo zo záchranného programu EÚ a Medzinárodného menového fondu a vrátilo sa k ekonomickému rastu, dosiahlo minulý rok rozpočtový schodok na úrovni 4,4 % HDP. Aj to bolo viac, než Európska komisia predpokladala.

Inzercia

Odporúčame