Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. júl 2016

Rusko dočasne zrušilo malý pohraničný styk s Poľskom

Rusko oznámilo, že od dnešného dňa pozastavuje platnosť dohody o malom pohraničnom styku s Poľskom, keďže podobný krok oznámilo aj Poľsko z dôvodu blížiaceho sa summitu NATO vo Varšave a Svetových dní mládeže v Krakove.

 Informovala o tom poľská štátna agentúra PAP.

Poľsko-ruská dohoda o malom pohraničnom styku platí od roku 2012 a týka sa ruskej enklávy Kaliningrad, ako aj častí poľského Warmsko-Mazurského a Pomoranského vojvodstva na severe a severovýchode krajiny.

Poľsko pozastavilo takisto malý pohraničný styk s Ukrajinou. Poľské ministerstvo zahraničných vecí však nekonkretizovalo, kedy budú dočasné obmedzenia - týkajúce sa aj dopravy - zrušené.

Poľskí, ruskí a ukrajinskí občania sa môžu vrátiť do svojich krajín, hoci obmedzenia sú už v platnosti. Ľudia, ktorí chcú cestovať do zahraničia po dnešku, budú musieť mať víza a pasy.

Rusi prichádzajú do Poľska predovšetkým nakupovať potraviny, bielu a čiernu techniku či oblečenie, kým Poliaci väčšinou v Rusku nakupujú lacnejšie palivo.

Summit Severoatlantickej aliancie sa bude konať vo Varšave 8.-9. júla. Svetové dni mládeže, čiže zhromaždenie katolíckej mládeže, sa uskutoční v Krakove a jeho okolí 26.-31. júla a navštívi ho tiež pápež František.

Inzercia

Odporúčame