Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. júl 2016

Absolventi vysokých škôl očakávajú plat na úrovni 935 eur

Priemerný očakávaný plat absolventov vysokých škôl je na úrovni 935 eur v hrubom. Najvyššie platové očakávania majú absolventi Slovenskej technickej univerzity, najnižšie absolventi fakúlt humanitného a pedagogického zamerania. Informuje o tom spoločnosť Profesia.

Pri stanovení priemerného očakávaného platu absolventov vychádzali zo vzorky 10.559 respondentov, ktorí v životopise na portáli Profesia.sk uviedli výšku požadovaného platu. Pre porovnanie, v roku 2015 si absolventi na pohovoroch pýtali priemerne 935 eur v hrubom, čo je o deväť eur viac v porovnaní s rokom 2014, kedy priemerný očakávaný plat tvoril 926 eur v hrubom. "Absolventi, ktorí prichádzajú na trh práce vyžadujú od zamestnávateľa dobrý plat, benefity a flexibilitu. Sú sebavedomí, neboja sa diskutovať o podmienkach a záleží im na tom, pre akú značku zamestnávateľa budú pracovať," uviedla Ivana Molnárová, výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia.
      

Svoju hodnotu na pracovnom trhu si cenia najvyššie absolventi odboru informatika. Na svojej výplatnej páske by radi videli v priemere 1113 eur v hrubom, čo tvorí rozdiel 178 eur voči priemeru. Nadpriemerné platové očakávania majú aj absolventi strojárstva, stavebníctva, ekonomiky či práva. Naopak, najmenšie očakávania majú absolventi pedagogiky a teológie. Práve tí by sa uspokojili s nástupným platom pod úrovňou 800 eur v hrubom.
      

Najvyššie platové očakávania majú absolventi Slovenskej technickej univerzity – konkrétne bývalí študenti Fakulty elektrotechniky a informatiky, ktorí by chceli zarábať 1312 eur mesačne v hrubom. Hneď za nimi by sa na druhej a tretej priečke v rebríčku umiestnili absolventi Fakulty informatiky a informačných technológií a Strojníckej fakulty. "Podľa portálu Platy.sk tvorí priemerný plat vysokoškolsky vzdelaného človeka 1150 eur. Očakávania absolventov s technickým zameraním sú teda nadpriemerné. Súvisí to aj s tým, že na pracovnom trhu je nedostatok práve technicky orientovaných ľudí, a preto je pre absolventov s týmto zameraním jednoduchšie uplatniť sa," vysvetľuje spoločnosť Profesia.
      

Najnižšie platové očakávania majú absolventi fakúlt humanitného a pedagogického zamerania. Bývalí študenti Fakulty stredoeurópskych štúdií na Univerzite Konštantína Filozofa napríklad uviedli priemerne sumu 657 eur v hrubom.

 

Inzercia

Odporúčame

Drucker chce pre vývoz liekov meniť legislatívu, predložil novelu zákona

Drucker chce pre vývoz liekov meniť legislatívu, predložil novelu zákona

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce pre chýbajúce lieky pre slovenských pacientov meniť legislatívu. Novela zákona o liekoch prináša viacero opatrení, ktoré majú zabrániť ich reexportu. Len vlani sa zo Slovenska vyviezli lieky asi za 280 miliónov eur. Po novom preto budú môcť tie hradené z verejného zdravotného poistenia vyvážať len ich výrobcovia a nie distribučné firmy. Odhaduje sa, že asi 130 z nich lieky do lekární nedodávalo.