Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. júl 2016

Púť na Mariánsku horu dnes vyvrcholila slávnostnou svätou omšou

Slávnostnou svätou omšou dnes na Mariánskej hore v Levoči vyvrcholila najstaršia púť na východnom Slovensku. Za účasti asi 100.000 veriacich ju celebroval arcibiskup Mario Giordana, apoštolský nuncius na Slovensku.

Veriacim odovzdal pozdrav a apoštolské požehnanie svätého otca Františka a vyzval k modlitbe za jeho pôsobenie a spravovanie úradu pre dobro cirkvi i celého sveta.
      

Aktuálny Svätý rok milosrdenstva je podľa apoštolského nuncia pre veriacich pozvaním, aby si obnovili vieru, ktorú zjavuje Sväté Písmo a židovsko-kresťanská tradícia. "Vieru v Boha milosrdného, v Boha, ktorý nikdy neopúšťa svoj ľud. Práve naopak, stále ho sprevádza, dokonca aj v tých najťažších chvíľach. Keďže si obnovíme vieru v takého Boha, potom sa staneme jeho autentickým odbleskom," povedal v kázni Giordana.
      

Skutočný kresťanský život nie je podľa jeho slov oddelený od každodennej reality a od potrieb blízkych. "Naopak je s nimi bytostne prepojený našou konkrétnou pomocou a milosrdnou láskou. Ak milujeme iných bratskou láskou, aspoň trocha títo ľudia zakúsia príchuť lásky, ktorou ich Boh miluje," dodal Giordana.
      

Veriacich tiež povzbudil, aby nezabúdali na slová proroka Sofoniáša o tom, že Panna Mária Boží Syn sú stále záchranou najmä v dnešných rozbúrených časoch. Vyjadril úprimnú radosť z toho, že sa dostal na Mariánsku horu a mohol sa stretnúť na tomto milostiplnom mieste s početným zástupom pútnikov.
      

Púť počas víkendu podľa organizátorov poznačilo zlé počasie. Hojnú účasť však zaznamenali v noci. "Opäť sa potvrdil prevažujúci trend mladých rodín a kresťanskej mládeže. Muránski veriaci si pripomenuli štvrťstoročie organizovania pútí do Levoče," povedal pre TASR moderátor levočskej púte Jozef Lapšanský. V sobotu (2.7.) a v nedeľu (3.7.), keď vyvrcholil celotýždňový program, ktorý bol duchovnou prípravou, sa na Mariánskej hore zišlo podľa jeho slov takmer 400.000 ľudí. "Množstvo veriacich prišlo v sobotu (2.7.), keďže bol sviatok Navštívenia Panny Márie a rovnako to bola i Fatimská sobota," dodal Lapšanský.
      

V závere slávnostnej svätej omše dekan mons. František Dlugoš predniesol posolstvo adresované pápežovi Františkovi do Ríma.

 

Inzercia

Odporúčame

Volejbal:Slováci na záver podľahli Turecku, Palgut: "Začiatku nerozumiem"

Volejbal:Slováci na záver podľahli Turecku, Palgut: "Začiatku nerozumiem"

Slovenskí volejbalisti uzavreli svoje účinkovanie na treťom turnaji II. divízie Svetovej ligy v čínskom Süan-čcheng nedeľňajšou prehrou 2:3 s Tureckom. Zverenci trénera Miroslava Palguta viedli 2:1 a dobre rozohraté mali aj štvrté dejstvo, ale jeho záver, ako aj tajbrejk patril Turkom. Slováci s omladeným kádrom v Svetovej lige nesklamali, vyhrali v II. divízii tri z deviatich zápasov a v tabuľke im patrí priebežne 8. miesto.

Najviac Slovákov zarába mesačne 400 až 800 eur

Najviac Slovákov zarába mesačne 400 až 800 eur

Najrozšírenejším mzdovým pásmom, v ktorom sa pohybujú priemerné hrubé mesačné mzdy Slovákov zamestnaných na plný pracovný úväzok, je od 400 do 800 eur. Plat v tomto rozpätí malo vlani vyše 44 % zamestnancov. Na základe údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR o štruktúre miezd na Slovensku v roku 2015 na to poukázala analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.