Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. júl 2016

Najviac Slovákov zarába mesačne 400 až 800 eur

Najrozšírenejším mzdovým pásmom, v ktorom sa pohybujú priemerné hrubé mesačné mzdy Slovákov zamestnaných na plný pracovný úväzok, je od 400 do 800 eur. Plat v tomto rozpätí malo vlani vyše 44 % zamestnancov. Na základe údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR o štruktúre miezd na Slovensku v roku 2015 na to poukázala analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.

Takmer 18 % zamestnancov v SR sa vlani pohybovalo v mzdovom pásme od 800 do 1000 eur, pätina Slovákov zarobila od 1000 do 1500 eur v hrubom. "Pochváliť sa priemerným zárobkom vyšším ako 1500 eur mesačne v hrubom sa môže len o málo viac ako desatina pracujúcich na plný pracovný úväzok. Naproti tomu je viac ako 5 % Slovákov, ktorí mesačne zarobia menej ako 400 eur," upozornila Ondrová.
      

Najvyššie mzdy na Slovensku sú v Bratislavskom kraji. Aj to podľa analytičky vysvetľuje, že menej ako 400 eur tu zarábajú len 4 % pracujúcich na plný pracovný čas. Napriek tomu však ešte menší, 3,1-% podiel zarábajúcich pod túto hranicu vykázal Trenčiansky kraj. Naopak, najvyšší podiel takto zarábajúcich je v Prešovskom kraji, kde ide o približne desatinu zamestnancov.
      

Najvyšší podiel zamestnancov na full-time je vo všetkých krajoch v spomínanom mzdovom pásme od 400 do 800 eur. "Isté regionálne rozdiely možno badať aj v tomto smere. Kým v Bratislavskom kraji sa pohybuje v tomto pásme ani nie tretina pracujúcich, v Trenčianskom, Banskobystrickom, Nitrianskom a Prešovskom je to až každý druhý zamestnanec," vyčíslila Ondrová.
      

Druhý najvyšší podiel pracujúcich na Slovensku sa nachádza v mzdovom pásme od 1000 do 1500 eur. Spomedzi všetkých krajov si takúto sumu nachádzajú na výplatnej páske najčastejšie v bratislavskom regióne, a to až štvrtina pracujúcich. "Naproti tomu je len takmer každý siedmy zamestnanec na plný pracovný úväzok v Prešovskom kraji," porovnala analytička.
      

Pracujúci v hlavnom meste a okolí majú najvyššie zastúpenie aj v pásmach nad 1500 eur v hrubom mesačne. Kým na Slovensku zarába od 1500 do 2000 eur v priemere 6,5 % pracujúcich na plný pracovný úväzok, v Bratislavskom kraji je to takmer dvojnásobok. Naopak, v prešovskom regióne sa z takej výplaty môžu tešiť len 3 % zamestnancov a v ostatných slovenských krajoch dosiahol ich podiel tiež len jednocifernú hodnotu.
      

V prípade miezd vyšších ako 2000 eur si takto mesačne prilepší v priemere necelých 6 % slovenských full-time zamestnancov. "Ak by sme sa na to pozreli po regiónoch, v tom bratislavskom takto mesačne zarába až 13 % pracujúcich. Vo všetkých ostatných krajoch je ich podiel nižší alebo rovný 4 %," dodala Ondrová.

 

Inzercia

Odporúčame

Fico by privítal, ak by Veľká Británia zostala súčasťou EÚ

Fico by privítal, ak by Veľká Británia zostala súčasťou EÚ

Predseda vlády SR Robert Fico si dokáže teoreticky predstaviť zastavenie procesu brexitu a o takejto možnosti hovoril už aj s predstaviteľmi Európskej komisie. Osobne však nepredpokladá, že by britskí činitelia rokovali v rozpore s výsledkom nedávneho referenda, v ktorom sa väčšina občanov ostrovnej monarchie vyslovila za odchod ich krajiny z Európskej únie.