Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. júl 2016

MS:Predložilo na pripomienkovanie objemný balík legislatívnych zmien

Ministerstvo spravodlivosti pripravilo objemný balík legislatívnych zmien. Okrem nových právnych úprav osobného bankrotu a exekúcií doň ministerka Lucia Žitňanská (Most-Híd) zaradila i dvojicu celkom nových právnych noriem – zákon prinášajúci nový typ platobného rozkazu a nový protischránkový zákon.

Štvoricu legislatívnych materiálov predložilo ministerstvo v týchto dňoch do medzirezortného pripomienkovania. Rezortná šéfka objasnila, že ide o jej tohtoročné priority vo vzťahu k justícii. Cieľom je dostupnejší osobný bankrot, efektívnejšie exekúcie a rýchlejšie vymáhanie nárokov. Okrem toho ide aj o príspevok k zúženiu priestoru pre korupciu a zvýšenie transparentnosti vo verejnej sfére.
      

Ministerka pripustila, že návrhy vypracované jej legislatívcami prinášajú mohutný zásah do fungovania súdov. Z jej pohľadu je preto dôležité, aby prešli diskusiou. Deklarovala otvorený prístup v tejto veci.
      

Zmeny by chcela do praxe zaviesť od začiatku budúceho roka. Pripustila však aj neskorší termín v prípade búrlivejšej diskusie o nich. V koalícii by podľa nej mala byť reforma, ktorá napĺňa programové vyhlásenie vlády, priechodná. Partnerom ju predstavila tento týždeň na koaličnej rade.
      

Najakútnejšie treba z pohľadu Žitňanskej riešiť nastavenie exekúcií. Súčasnú situáciu považuje za neudržateľnú, pričom okrem justičného tu vidí aj výrazný sociálny rozmer. Množstvo exekúcií podľa ministerky spôsobuje, že sa nimi dnes v nejakej miere zaoberá takmer každý tretí sudca. „Pokiaľ nevyriešime tento problém, nebudeme sa na súdoch vedieť pohnúť ďalej,“ skonštatovala.
      

Exekúcie sú podľa ministerky zároveň veľkým problémom pre viaceré skupiny obyvateľstva, najmä v oblastiach s vysokou nezamestnanosťou. Upozornila na fakt, že ľudia sa tu ocitajú v dlhovej pasci. Akonáhle má väčšinu ich príjmov pohltiť exekúcia, nemajú motiváciu sa zamestnať.
      

Vyriešiť situáciu by im mohol pomôcť osobný bankrot. Žitňanská zdôraznila, že treba urobiť zmeny v nastavení tohto právneho nástroja. „Dnes nie je šitý na mieru tým, ktorí ho potrebujú, ale na mieru úzkej skupiny ľudí v strednej vrstve, ktorá si ho môže dovoliť,“ skonštatovala s tým, že chce vytvoriť relatívne rýchle a jednoduché konanie, s ktorým by neboli spojené vysoké náklady.
      

Inzercia

Do času, kým sa na súdoch nezlepší situácia a nezrýchli súdne konanie, chce ministerstvo ponúknuť rýchly právny nástroj aj na zlepšenie podnikateľského prostredia. Podnikateľom má pomôcť pohnúť s druhotnou platobnou neschopnosťou úplne nový typ platobného rozkazu. Ten má urýchliť a zjednodušiť vymoženie ich pohľadávky.
      

Zavedenie nástroja, ako aj zmeny v exekučných konaniach má sprevádzať centralizácia. Agendu má v budúcnosti na diaľku a plne elektronicky vybavovať jediné pracovisko. Podľa návrhu ministerky vznikne pri Okresnom súde v Banskej Bystrici. Ministerstvo sa tu snaží inšpirovať modernými trendmi vo viacerých európskych krajinách.
      

Reforma Žitňanskej si vyžiada personálne posilnenie justície v podobe osadenstva nového pracoviska, dodatočné prevádzkové náklady, ale aj investície do materiálneho vybavenia a softvérového riešenia. Štátna tajomníčka Mária Kolíková, pod ktorej vedením legislatívna skupina pracovala, deklarovala, že zmeny zrealizujú úpravou systémov, ktoré v justícii už fungujú.  
      

Celkové náklady na reformu Kolíková odhadla na zhruba osem miliónov eur. „Keď sa nám tieto benefity podarí priniesť za sumu, ktorá je hlboko pod desať miliónov eur, tak sa pýtam, že ktoré iné ministerstvo robí za takéto peniaze niečo porovnateľné?“ sľúbila štátna tajomníčka, že pomer hodnota za peniaze bude v tomto prípade primeraný.
 

Odporúčame

Na Mariánskej hore v Levoči sa koná tradičná mariánska púť

Na Mariánskej hore v Levoči sa koná tradičná mariánska púť

Na jednom z najstarších pútnických miest na Slovensku, na Mariánskej hore v Levoči, sa počas tohto víkendu koná tradičná mariánska púť. Program sa ponesie v znamení mimoriadneho Svätého roku milosrdenstva. Informuje o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.