Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. júl 2016

Najviac slovenských firiem so zahraničným kapitálom ovládajú Česi

Do top trojice zahraničných majiteľov, ktorí ovládajú slovenské spoločnosti, patria Česi, Maďari a Rakúšania. Prvých dvoch pritom od seba delí len pár desiatok firiem. Vyplýva to z aktuálnej analýzy vlastníckej štruktúry slovenských firiem od poradenskej spoločnosti Bisnode Slovensko.

Podnikatelia zo susednej Českej republiky ovládajú u nás 9591 firiem, čo je najviac z hľadiska celého zahraničného kapitálu na Slovensku. "Veľa podnikov vzniklo ešte v časoch nášho spoločného štátu. A dnes sme pre českých investorov často voľbou číslo jeden, keď hľadajú nové teritóriá pre svoj biznis," vysvetlil Milan Seliak z Bisnode Slovensko.
      

Čechov tesne nasledujú Maďari (9391 firiem), trojicu uzatvárajú už s väčším odstupom Rakúšania (3803 firiem). "S Maďarskom máme najdlhšiu hranicu a až pol milióna Slovákov má maďarčinu ako svoj materinský jazyk. Preto je prirodzené, že maďarskí majitelia sú u nás zastúpení vo veľkom počte," doplnil Seliak.
      

Z hľadiska objemu kapitálu, ktorý na Slovensku ovládajú zahraniční vlastníci, však vedie Holandsko. Táto krajina, ktorá je okrem iného považovaná za jeden z najobľúbenejších daňových rajov pre slovenské firmy, u nás kontroluje kapitál v hodnote viac ako 5 miliárd eur. Podľa Bisnode pritom Holanďania na Slovensku kontrolujú 940 firiem a v tomto ukazovateli sú spomedzi zahraničných vlastníkov až na 11. mieste.
      

Podľa Seliaka je dôvodom to, že Holandsko využívajú najmä väčšie nadnárodné korporácie a holdingové spoločnosti. Preto je aj objem vlastneného kapitálu výrazne vyšší ako pri ostatných krajinách. Za Holandskom nasleduje Česká republika (2,3 miliardy eur) a Nemecko (1,8 miliardy eur).

 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.