Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. júl 2016

Výkon vlády za 100 dní vidí opozícia tragicky, Most-Híd napĺňa svoje priority

Výkon koaličnej vlády Smeru-SD, SNS, Mostu-Híd a #Siete bol v prvých sto dňoch tragický, pričom na Slovensko sa vrátila temnota mečiarizmu. Tvrdia to parlamentné opozičné strany v hodnotení výkonu tretieho kabinetu Roberta Fica. Na druhej strane koaličný Most-Híd hovorí o plnení priorít napriek enormnému tlaku opozície.

"Prvých sto dní vlády bolo obdobím legislatívnej nečinnosti, lebo všetka energia členov kabinetu a koaličných poslancov sa míňala na obhajobu neobhájiteľného. Zotrvanie Roberta Kaliňáka vo funkcii ministra vnútra a premiéra Fica v byte človeka, ktorý je dôvodne podozrivý zo závažných daňových podvodov, znamená, že sa na Slovensko vrátila temnota mečiarizmu," uviedol líder SaS Richard Sulík. Podľa jeho slov totálna absencia politickej kultúry demokratického štátu a konania vo verejnom záujme sú hlavné črty, ktoré charakterizujú počínanie poslancov a členov vlády.
      

"Tretia vláda Roberta Fica za prvých sto dní preukázala, aká bude jej hlavná náplň počas celého volebného obdobia. Bude to zakrývanie trestných činov, zasahovanie do vyšetrovania a ochromovanie kontrolných mechanizmov v štáte," myslí si Sulík. On sám si vie len ťažko predstaviť, že z vládnej koalície vzídu odvážne rozhodnutia na zlepšenie podnikateľského prostredia, situácie v školstve a zdravotníctve. "Existujú reálne obavy, že vláda nedosiahne ani vyrovnané hospodárenie štátu, pretože výrazné rozpočtové opatrenia sú nad jej schopnosti a sily. Životná úroveň občanov a kondícia štátnych financií budú teda rovnako ako za predchádzajúcich vlád Smeru-SD závislé predovšetkým od externého prostredia, teda od toho, ako sa bude dariť ekonomikám, ktoré pre slovenský priemysel znamenajú kľúčové exportné trhy," dodal šéf SaS.
      

Koaličný Most-Híd je však na rozdiel od opozície s doterajším výkonom spokojný. "Záchrana málotriedok bola priorita, ktorú mala strana dlhodobo. V parlamente sa podarilo zachrániť nielen málotriedky, ale všetky základné školy pre národnostné menšiny. Na ministerstve školstva vznikol odbor pre národnostné menšiny, ktorý pod záštitou štátneho tajomníka Petra Krajňáka (nominant Mostu-Híd) vytvorí aj dlhodobý a udržateľný koncept národnostného školstva na Slovensku," uviedla hovorkyňa strany Františka Dušíková.
      

Ministerstvo spravodlivosti pod vedením Lucie Žitňanskej (Most-Híd) podľa jej slov začalo s vypracovávaním balíka pre posilnenie právneho štátu. "V medzirezortnom pripomienkovom konaní je legislatívny návrh pre účinnejšie vyšetrovanie trestných činov extrémizmu a rasovo motivovaných trestných činov. Ďalšími legislatívnymi opatreniami sú úpravy exekučných konaní, osobného bankrotu a úprava platobných rozkazov," menovala hovorkyňa.
      

Zlepšiť kvalitu podnikateľského prostredia pomôže podľa Dušíkovej nová úprava upomínacieho konania, ktorá zrýchli vymáhanie pohľadávok na základe elektronických platobných rozkazov. "Legislatívnu aktivitu ministerstva spravodlivosti za prvých 100 dní uzatvára tzv. protischránkový zákon," napísala.
      

Most-Híd tiež oceňuje, že vláda počas prvých sto dní začala s podporou zaostalých regiónov. "Kabinet počas mája podpísal koncesnú zmluvu na výstavbu D4 a R7. Most-Híd mal od svojho vzniku medzi prioritami výstavbu R7, preto je pre nás a všetkých obyvateľov dotknutých obcí veľmi dôležité, že sa tento projekt začne realizovať," vyhlásila Dušíková.
      

Líder Sme rodina Boris Kollár uznal, že záchrana ohrozených málotriedok, ako aj zvýšenie platov učiteľov o šesť percent boli vládne zákony, za ktoré hlasovala aj opozícia. "Ale je to veľmi málo. Keď hodnotím prvých sto dní vlády, tak sa stihol vybudovať nový úrad pre vicepremiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), odvtedy mám pocit, že sú len hádky. To je jediné, čo sme pre občana urobili. Jedni vyčítajú druhým, kto koľko ukradol, kto kde pochybil. Volič z nás musí mať pekné znechutenie. Opozícia síce predkladá návrhy, ktoré by ľuďom pomohli, ale tie neprejdú. Nech to teda aspoň robí vláda, keď už to nechce dopriať opozícii. Som veľmi sklamaný," priznal Kollár.
      

Šéf OĽaNO-NOVA Igor Matovič vníma výkon vlády ako tragický. "Gazdova (Radoslav Procházka) #Sieť sa roztrhala na kúsky. Béla Bugár (Most-Híd) vlastným telom bráni špinavé zlodejstvá a Žitňanská zbabelo v kútiku mlčí. Andrej Danko (SNS) rieši najpálčivejšie problémy Slovenska, ako dvojbodku v logu RTVS či tričko v parlamente. A Fico s Kaliňákom zvádzajú urputný boj za udržanie svojej beztrestnosti a ľudia na nich naďalej platia dane," uzavrel Matovič.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.