Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. júl 2016

Austrálčania hlasujú v parlamentných voľbách, výsledok bude zrejme tesný

Austrálski voliči hlasujú dnes v predčasných parlamentných voľbách, pričom prieskumy predpovedajú veľmi tesný súboj dvoch hlavných politických táborov. O niečo väčšie šance na víťazstvo má konzervatívna koalícia premiéra Malcolma Turnbulla, informovala agentúra AP.

Približne 16 miliónov voličov rozhoduje o obsadení 150-člennej dolnej komory parlamentu (Snemovne reprezentantov) a 76-členného Senátu. Účasť na voľbách je v Austrálii povinná.
      

Premiér Turnbull, šéf Austrálskej liberálnej strany, kladie dôraz na vytváranie nových pracovných príležitostí a znižovanie daní. Vodca opozičnej Austrálskej labouristickej strany Bill Shorten naopak presadzuje zvýšenie zdanenia, aby bolo viac financií na vzdelávanie a zdravotníctvo. Obaja zhodne sľubujú ukončenie niekoľkoročnej politickej nestability v krajine.
      

Pozíciu vládnych konzervatívcov ohrozujú nielen silní opoziční labouristi, ale aj menšie strany a nezávislí poslanci, ktorí by sa mohli stať pomyselným "jazýčkom na váhach" alebo znemožniť snahy o vytvorenie väčšinovej vlády.
      

V Austrálii sa v uplynulých rokoch menili premiéri ako na "bežiacom páse". Ak Turnbull v predčasných parlamentných voľbách v sobotu prehrá, bude mať Austrália už piateho predsedu vlády od roku 2010.
      

Volebné miestnosti v Austrálii sú dnes otvorené od 8.00 do 18.00 h miestneho času (od polnoci do sobotňajšej 10.00 h SELČ). Výsledky sa očakávajú v sobotu v neskorých večerných hodinách.

Inzercia

Odporúčame

Bangladéš: Policajti oslobodili aspoň ôsmich rukojemníkov, zabili 5 militantov

Bangladéš: Policajti oslobodili aspoň ôsmich rukojemníkov, zabili 5 militantov

Boje v reštaurácii v bangladéšskej metropole Dháka, ktorú v piatok večer obsadili ozbrojení militanti, dnes ráno utíchli. Zatiaľ však nie je jasné, či definitívne. Príslušníci špeciálnej jednotky počas ranného zásahu v reštaurácii oslobodili ôsmich až desiatich rukojemníkov a stále sa nachádzajú v budove. Oznámila to agentúra Reuters s odvolaním sa na predstaviteľa bangladéšskej polície.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.