Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. júl 2016

Bangladéš: Policajti oslobodili aspoň ôsmich rukojemníkov, zabili 5 militantov

Boje v reštaurácii v bangladéšskej metropole Dháka, ktorú v piatok večer obsadili ozbrojení militanti, dnes ráno utíchli. Zatiaľ však nie je jasné, či definitívne. Príslušníci špeciálnej jednotky počas ranného zásahu v reštaurácii oslobodili ôsmich až desiatich rukojemníkov a stále sa nachádzajú v budove. Oznámila to agentúra Reuters s odvolaním sa na predstaviteľa bangladéšskej polície.

Agentúra DPA taktiež z odvolaním sa na miestneho policajného činiteľa uviedla, že pri zásahu bolo zabitých päť ozbrojencov.
      

Koľko útočníkov a rukojemníkov stále zostáva v bdove, nie je jasné.
      

Po začiatku rannej operácie sa z budovy reštaurácie ozývala intenzívna streľba a výbuchy. Polícia sa pred spustením akcie pokúšala s ozbrojencami vyjednávať.
      

Na reštauráciu Holey Artisan Bakery v Gulšáne, diplomatickej štvrti Dháky, zaútočila v piatok okolo 21.20 h miestneho času (17.20 h SELČ) osem až deväťčlenná skupina ozbrojencov, ktorí zadržali približne 20 rukojemníkov z radov zákazníkov a zamestnancov vrátane viacerých cudzincov.
      

Medzi rukojemníkmi mali byť aj občania Talianska, Indie a Japonska. Taliansky veľvyslanec v Bangladéši hovoril o siedmich zadržiavaných Talianoch.
      

Inzercia

Hovorca japonskej vlády uviedol, že sa počas oslobodzovacej operácie podarilo zachrániť 12 rukojemníkov vrátane dvoch cudzincov. Nebolo však jasné, či medzi oslobodenými boli aj Japonci.
      

K útoku sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS), ktorá tvrdí, že jej bojovníci v reštaurácii zabili 24 ľudí a zranili 40, čo však nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov. Bangladéšska polícia takéto vysoké počty obetí popiera, rovnako ako to, že bol do útoku zapletený IS.
      

Ešte pred spustením rannej oslobodzovacej operácie prišli počas sporadických prestreliek s militantmi o život dvaja policajti a ďalších 26 ľudí utrpelo zranenia.
      

Jeden zo zamestnancov reštaurácie, ktorému sa spolu s ďalšími asi 10 osobami podarilo ujsť, povedal, že militanti zadržiavali najmenej 35 ľudí. Podľa svedkov boli útočníci boli ozbrojení strelnými zbraňami a bombami a do reštaurácie vtrhli s arabským pokrikom Alláhu akbar (Boh je najväčší).

Odporúčame