Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. júl 2016

Británia: Počet trestných činov z nenávisti stúpol po referende o 500 percent

Počet trestných činov z nenávisti vrátane niekoľkých útokov, ktoré boli nahlásené polícii v Spojenom kráľovstve, vzrástol o viac ako 500 percent v priebehu jedného týždňa - po referende, v ktorom britskí voliči odhlasovali vystúpenie krajiny z EÚ.

Uviedla to tlačová agentúra Reuters.

Celkový počet trestných činov z nenávisti, ktoré boli nahlásené na políciu len prostredníctvom policajného online portálu, dosiahol od oznámenia výsledkov referenda 331. Predsedníčka Národnej rady policajných veliteľov Sara Thorntonová upozornila, že pred referendom evidovali v priemere okolo 63 podobných trestných činov za týždeň.

Nárast tohto typu trestných činov po referende potvrdzuje správy o prejavoch nenávisti najmä voči moslimom a Východoeurópanom.

"Bola som šokovaná a znechutená niektorými prípadmi rasových prejavov proti prisťahovalcom, ktoré boli hlásené v priebehu tohto týždňa," uviedla Thorntonová. Spresnila, že migranti hlásili najmä slovné útoky, negatívne poznámky na svoju adresu na sociálnych sieťach vrátane xenofóbnych výrazov, ale aj plagáty s protiprisťahovaleckou tematikou a v obmedzenom množstve aj priame fyzické útoky.

V Británii sa už ozvali kritické hlasy, ktoré z tejto situácie obviňujú členov tábora žiadajúceho brexit, ktorí počas predreferendovej kampane svojimi slovami oživili xenofóbne a rasistické nálady v spoločnosti poukazovaním na to, že odchod Británie z EÚ pomôže zastaviť ilegálnu imigráciu. Tá v očiach mnohých Britov vytvára tlak na trh práce a sociálny sektor.

Thorntonová upozornila, že všetky policajné stanice v Británii budú odteraz musieť predkladať týždenné údaje o trestných činov z nenávisti, aby bolo možné vytvoriť si ucelenejšiu predstavu o rozsahu tohto fenoménu.

Touto otázkou sa na summite EÚ v Bruseli zaoberali tiež lídri členských krajín, ako aj britský parlament. Odchádzajúci britský premiér David Cameron v stredu prisľúbil, že sa zasadí za to, aby sa znížil počet trestných činov z nenávisti.

Inzercia

Odporúčame