Čo môžu dať Slováci Európskej únii? (Anketa)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čo môžu dať Slováci Európskej únii? (Anketa)

Začína sa slovenské predsedníctvo EÚ, českých novinárov sme sa opýtali, či si ho Európa všimne. Odpovedajú Tomáš Němeček a Daniel Kaiser.

Dnes sa začína historicky prvé slovenské predsedníctvo EÚ, ktoré povedie značne otrasená Ficova vláda. V tejto súvislosti sme oslovili dvoch známych českých novinárov, ktorí v roku 2009 sledovali historicky prvé české predsedníctvo, počas ktorého padla Topolánkova vláda.

Položili sme im nasledovné dve otázky:  

1. Je vám zo spätného pohľadu ľúto, že ste v tom čase nemali silnú a stabilnú vládu, ktorá by mohla udať tón v niektorých témach? Alebo je predsedníctvo skôr organizačno-diplomatická záležitosť, kde na vláde nezáleží?

2. Aká by mala byť počas slovenského predsedníctva odpoveď EÚ na brexit? "Viac Európy", "menej Európy"?

Tomáš Němeček, novinár a právnik, bývalý šéfredaktor časopisu Respekt

1. Vidíte, a ja som to z českého pohľadu vnímal vtedy tak, že sa českej vláde skutočne podarilo udať tón v oblasti energetiky (vrátane vyjednávania s Putinom o dodávkach plynu na Ukrajinu, kde si viedol veľmi dobre český zvláštny veľvyslanec pre energetickú bezpečnosť Václav Bartuška) a Východného partnerstva.

Ale z vašej otázky implicitne vyplýva, že to môže byť skôr český sebaklam, pretože ani dobre informovaní, priateľskí a sympatizujúci novinári z nám najbližšej krajiny si nič také nevšimli (takže čo ešte len novinári z Nemecka alebo Francúzska, nehovoriac o Portugalsku alebo Írsku). Zjavne všetkým navždy utkvel najmä pád vlády ako hlavná udalosť českého predsedníctva.

Je však faktom, že keby ste ma teraz začali skúšať z európskych predsedníctiev, nevybavím si ani jedno okrem švédskeho, francúzskeho a nemeckého a ani s nimi si nespájam žiadne "udanie tónu v niektorých témach". A že sa Sarkozy naozaj veľmi snažil.

2. Špeciálne v prípade Británie by, myslím, odpoveď mohla znieť: Keep calm and carry on.

Daniel Kaiser, komentátor Echo24.cz

1. Je mi ľúto, že sme nemali silnú vládu, ale z vnútropolitických dôvodov. Topolánkova vláda mala celkom našliapnuté, aby to zvládla. Význam predsedníctva EÚ sa preháňa, o tom, kto práve predsedá, sa vie len v tej samotnej predsedajúcej krajine, a často ani to nie.

2. Menej Európy, EÚ ide evidentne proti múru. Tlačiť teraz na pílu integráciu znamená nemeckejšiu Európu, časom narastanie odstredivých síl, nakoniec aj v Nemecku (pozri rast Alternatívy pre Nemecko). Súčasne neverím, že by to slovenská vláda dokázala formulovať. Som skeptický najmä preto, že vaše elity - politické i kultúrne - členstvo v eurozóne, ktorá je pre Európu absolútnou katastrofou, majú stále sklon vidieť najmä ako statusové symbol. To nie je sebavedomie, ktoré by Bratislave umožnilo šliapať v EÚ na brzdu. Samozrejme by som sa rád mýlil.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo