Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. jún 2016, 13:33

Fico obhajuje Kaliňáka: Podporuje boj proti daňovým únikom

Fico obhajuje Kaliňáka: Podporuje boj proti daňovým únikom

MInister Kaliňák na dnešnej mimoriadnej schôdzi. Foto: TASR/Jakub Kotian

Začala sa mimoriadna schôdza parlamentu. Opozícia sa na nej pokúša odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Opozičný návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi  dva týždne po tom, ako NR SR zamietla obdobný návrh, vníma vláda ako vytváranie zlého mena SR počas predsedníctva v Rade Európskej únie.

Vyhlásil to dnes v pléne parlamentu premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorého vláda Kaliňáka obhajuje a jeho odvolanie odmieta.

„Minister vnútra Robert Kaliňák počas svojho pôsobenia podporuje boj proti daňovým podvodom, vznikla Daňová kobra, ktorá tomuto štátu zachránila takmer 90 miliónov eur na nevyplatených vratkách DPH. Ministerstvo vnútra a ministerstvo financií sa pričinili v posledných rokoch o to, aby sa na Slovensku účinnejšie bojovalo s daňovými podvodmi, prijali sa nové opatrenia a nová legislatíva, čo viedlo k zvýšeniu výberu DPH o viac ako 2,5 miliardy eur,“ zdôraznil Fico.

Informácie, ktoré prináša opozícia, podľa Fica už Kaliňák niekoľkokrát vysvetlil pred svojimi koaličnými partnermi, ale aj priamo médiám. „A tým podozrenia jasne argumentmi a dôkazmi vyvrátil,“ dodal premiér, podľa ktorého je Slovensko vnímané ako dôveryhodná krajina a opozícia môže tomuto obrazu šírením nenávisti a zla škodiť, koľko chce.

Opozičný poslanec Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) v úvodnom slove povedal, že ak by podnikateľ Ladislav Bašternák začal rozprávať, padla by súčasná vláda. „Preto sa robia úkony naoko,“ povedal aj na margo stredajšej (29. 6.) policajnej razie u Bašternáka.

Lipšic zároveň odmietol slová premiéra Fica, že opozícia len šíri nenávisť. „Toto povedal človek, ktorý celú svoju politickú kariéru vybudoval na šírení nenávisti, strachu a závisti. Každé voľby budoval len na negatívnych emóciách. Ale nenávisť ku korupcii a rozkrádaniu nie je žiadna neresť a obhajoba alebo zádumčivé tolerovanie káuz nie je žiadna cnosť,“ dodal Lipšic.

Inzercia

Do rozpravy k návrhu na odvolanie Kaliňáka sa písomne prihlásilo viac ako 20 poslancov. Po ich vystúpení bude ešte možnosť prihlásiť sa ústne. Kaliňáka chce opozícia odvolať pre jeho prepojenie na podnikateľa Ladislava Bašternáka, ktorý je podozrivý z daňových podvodov. Pre daňovú kauzu čelil odvolávaniu už 7. júna, keď ho koalícia podržala. Opozícia okrem mimoriadnej schôdze organizuje aj protesty za odchod Kaliňáka, na ktoré chodia tisícky ľudí.

Kaliňák čelil opozičnému pokusu o zosadenie z funkcie aj 7. júna.

Za jeho odvolanie vtedy hlasovalo 58 členov snemovne zo 138 prítomných. Kladne hlasovali všetci prítomní poslanci OĽaNO-NOVA, ĽSNS, zo SaS sa zdržal len Alojz Baránik, za odvolanie bola aj väčšina klubu Sme rodina a traja nezaradení. Proti boli všetci prítomní koaliční poslanci Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a #Siete. Koalícia dnes presadila, že sa bude rokovať až do konca, teda aj po 19. hodine.

Podľa šéfa OĽaNO-NOVA Igora Matoviča sa od tejto mimoriadnej schôdze udiali skutočnosti, ktoré Opozičnú radu oprávňujú na to, aby podala návrh opäť. „Na predošlej schôdzi Kaliňák tvrdil, že nikdy nič nemal s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, a hovoril, že zaplatiť 12 miliónov eur za byty v hodnote 1,5 milióna eur je normálne, lebo to bol svet kešu,“ zdôraznil.

Verejnosť sa tiež podľa jeho slov až po mimoriadnej schôdzi dozvedela, že Kaliňák vedome a dobrovoľne klamal všetkým občanom. „On nie že nemá nič spoločné s Bašternákom, ale on sa s ním v čase, keď po ňom išla finančná polícia, stretáva, odkupuje od neho akcie záhadne o 600 000 eur lacnejšie a následne Kaliňákova polícia vyšetrovanie Bašternákovej daňovej kauzy zametie pod koberec,“ povedal.

Šéf Mosta-Híd verí vo vyšetrenie kauzy, hoci v minulosti kauzu polícia zamietla pod koberec. „Verejný tlak mení aj tlak vyšetrovateľov. Odporúčam vám, aby ste verili aj vy,“ povedal Bugár.

Andrej Danko na túto tému uviedol, že sa nepotvrdila žiadna nezákonnosť v postupe ministra Kaliňáka. „Predsa nemôžeme ľudí obviňovať, odvolávať a trestať na základe emócií, tlačoviek a niečích pocitov,“ konštatoval. Trvá však na tom, aby orgány činné v trestnom konaní kauzu podnikateľa vyšetrili. „Mňa nejaký Bašternák nezaujíma a za to, ako som videl, ako parkuje na mieste pre invalidov, by som mu to povedal aj do očí, keby som tam bol. A to, že sa bude potiť, ak urobil niečo zlé, hovorím verejne už druhýkrát. Nemám žiaden záujem ani chuť takéhoto človeka kryť,“ zdôraznil Danko.

Dnes treba vedieť

pred 31 minútami
pred 34 minútami

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok trvá na tom, že rokovania maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Szijjártóa v Komárne s poslancom OĽaNO Györgym Gyimesim v súvislosti so zákonom o štátnom občianstve boli neprijateľné, keďže ide o výsostnú vnútroštátnu záležitosť. "Pokiaľ som minister zahraničných vecí, vždy budem brániť záujmy a suverenitu Slovenskej republiky a Národnej rady, ktorá o tomto dôležitom zákone rokuje," napísal na sociálnej sieti. (tasr)

pred hodinou

Petrovi Tóthovi môžeme veriť, že vedel len o zámere rozpracovať a sledovať novinárov, nie o vražedných plánoch Kočnera. Lenže – aj sledovanie a odpočúvanie kohokoľvek, kto nie je podozrivý z trestnej činnosti, by malo byť protiprávne a trestné. Je správne, že NAKA v tejto veci začala stíhanie. Malo by poslúžiť nielen ako trest, ale aj ako odstrašujúci precedens. Dag Daniš komentuje hlavné udalosti týždňa.

pred 3 hodinami

Od pondelka kontrolujem niekoľkokrát denne európsku tlač, aby som sa dozvedel, ako Západ vníma slovenskú stávku na Sputnik V. Veď napríklad Michal Hvorecký tvrdí, že sa týmto nákupom „Matovič mení zo slovenského na celoeurópsky problém“. A prinesiem vám hroznú zvesť – nenašiel som v európskej tlači nič. Píše Martin Leidenfrost.