Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. jún 2016

Europol na západobalkánskej migračnej trase pozatýkal viac ako 600 ľudí

Pri popise akcie sa spomína aj prípad prevádzača, ktorý sa pokúsil utiecť z Maďarska so šiestimi Sýrčanmi a zastavili ho v Rakúsku po "horlivom prenasledovaní" cez územie Slovenska.

Zatknutie 39 prevádzačov a 580 pašovaných migrantov je výsledkom 36-hodinovej policajnej operácie, ktorá sa uskutočnila v krajinách ležiacich na tzv. západobalkánskej migračnej trase. Prostredníctvom tlačovej správy o tom v stredu informoval európsky úrad Europol.

"Obmedzenia správy hraníc v regióne juhovýchodnej Európy vytvorili dopyt po tom, aby zločinecké siete ponúkali svoje služby tým migrantom, ktorí uviazli v rozličných fázach svojej cesty," uviedol Europol na margo úsilia rozložiť takéto siete pozdĺž uvedenej trasy. "Napomáhatelia sa často objavujú v utečeneckých táboroch a ponúkajú svoje služby azylantom."

Na spoločnom zásahu pod názvom Sirocco-2, ktorý sa uskutočnil s podporou Europolu, sa podieľala polícia a hraničná stráž vo "všetkých relevantných krajinách", a to konkrétne v Bulharsku, Chorvátsku, Macedónsku, Maďarsku, Nemecku, Rakúsku, Rumunsku, Slovinsku, Srbsku a vo Švajčiarsku. Príslušné operačné stredisko sa nachádzalo vo Viedni.

Počas operácie, ktorej termín Europol neuvádza, bolo zaznamenaných takmer 30 "incidentov" spojených s pašovaním nelegálnych migrantov. Spomína sa tiež prípad prevádzača, ktorý sa pokúsil utiecť z Maďarska so šiestimi Sýrčanmi a zastavili ho v Rakúsku po "horlivom prenasledovaní" cez územie Slovenska.

Cieľom uvedenej akcie bolo "naštartovať výmenu informácií a reakcie policajných orgánov v reálnom čase", dodáva Europol, ktorý len od začiatku roka dostal hlásenia o vyše 7000 osobách podozrivých z pašovania migrantov.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.