Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. jún 2016

Sikorski: Po výsledkoch referenda bol najšťastnejším človekom v Európe Putin

Bývalý poľský minister zahraničných vecí Radek Sikorski sa domnieva, že ruský prezident Vladimir Putin bol "najšťastnejším človekom v Európe" po ohlásení výsledkov britského referenda, z ktorých bolo zrejmé, že voliči hlasovali za vystúpenie z Európskej únie.

Sikorski, dlhoročný kritik Kremľa, dodal, že odchod Británie z dvadsaťosemčlenného bloku "vytvára príležitosti pre Rusko, aby nás navzájom rozohnalo", cituje ho agentúra AP.

Sikorski, ktorý aktuálne pôsobí na Harvardovej univerzite, sa vyjadril vo Varšave na diskusii o demokracii, kde vystúpila tiež bývalá najvyššia diplomatka Spojených štátov Condoleezza Riceová.

Predpovedal ďalej, že po vystúpení Británie z EÚ sa zníži dôležitosť ostrovnej krajiny pre USA. "Vaše právomoci ovplyvniť regulácie, ktoré sa dotýkajú (spoločností) Google alebo Microsoft alebo kohokoľvek iného, pominuli, a preto sa zmenšuje aj vaša užitočnosť pre Spojené štáty," dodal.

Riceová sa zasa obáva, že EÚ sa v dôsledku komplikácií spojených s vystupovaním Británie "zahľadí sama do seba a stratí kontakt so svetom". Odchodom Británie bude podľa nej únia menej schopnou riešiť výzvy, ku ktorým patria ožívajúce Rusko a nestabilita na Blízkom východe.

Únia bez Británie bude podľa Riceovej brať v oblasti zahraničnej politiky menšie ohľady na Washington. "Nanešťastie vidím dnes NATO ako jedinú skutočnú atlantickú inštitúciu, nepredpokladám však, že sa to NATO nedotkne. Kde to môže mať vplyv, je schopnosť Európy zamerať sa na niektoré otázky, ktoré sú prepojené s americkou zahraničnou politikou," dodala exministerka zahraničných vecí, ktorá bola vo funkcii počas vlády prezidenta Georgea W. Busha.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.