Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. jún 2016

Škótska premiérka rokuje s predstaviteľmi EÚ, Tusk stretnutie odmietol

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová sa dnes dopoludnia stretla v Bruseli s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom a naplánované má aj prijatie u predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera.

Ide o rokovania zamerané na možnosť zotrvania Škótska v Európskej únii po minulotýždňovom referende o brexite. 

Škótsko ako jedna zo štyroch súčastí Spojeného kráľovstva, na rozdiel od voličov v Anglicku a Walese, odmietlo v referende z 23. júna hlasovať za vystúpenie Británie z EÚ. Väčšina voličov v Škótsku, rovnako ako v Severnom Írsku, podporila pokračujúce britské členstvo v únii.

Sturgeonová po vyhlásení výsledkov referenda viackrát vyhlásila, že je ochotná vyhlásiť druhé referendum o osamostatnení Škótska od zvyšku Spojeného kráľovstva, čo by zaistilo zotrvanie Škótska v rámci EÚ. 

"Bolo to stretnutie zamerané na to, aby sme sa navzájom informovali, vypočuli a poučili," opísal rokovania škótskej premiérky s predsedom EP Schulzov hovorca Armin Machmer. Dodal, že Sturgeonová šéfovi europarlamentu opísala poreferendovú atmosféru v Škótsku a predstavila mu svoju politickú pozíciu.

V poobedňajších hodinách, krátko po očakávanom skončení summitu EÚ (okolo 15.00 h), by mal škótsku premiérku prijať aj šéf exekutívy EÚ. Predseda Európskej rady Donald Tusk, na rozdiel od Schulza a Junckera, osobné stretnutie so Sturgeonovou odmietol. Jeho hovorca uviedol, že by to "nebolo vhodné".

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.