Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. jún 2016

Krajiny V4 sa obrátili na EÚ spoločným vyhlásením po schôdzke premiérov

"Namiesto nekonečných teoretických diskusií, či 'viac' alebo 'menej' Európy, sa musíme sústrediť na 'lepšiu Európu'," píše sa v dokumente štátov V4.

Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) vyjadrili dnes v spoločnom vyhlásení hlboké poľutovanie nad rozhodnutím Veľkej Británie nezostať členom Európskej únie a súčasne ubezpečili, že toto rozhodnutie rešpektujú.

ČR, ako aj Maďarsko, Poľsko a SR, ktorých premiéri sa dnes popoludní stretli v Bruseli na schôdzke, na ktorej koordinovali svoje postoje pred začínajúcim summitom únie, vo vyhlásení požadujú, aby sa nadchádzajúce rokovania s Britániou niesli v znamení ochrany záujmov občanov členských štátov EÚ.

Občania starého kontinentu a európske podniky nesmú mať horšie postavenie ako britskí občania a britské podniky. Definitívne usporiadanie vzťahov medzi EÚ a Britániou musí byť založené na reciprocite a byť spravodlivé pre obe strany, vyplýva zo spoločného vyhlásenia, ktorého text zverejnil webový portál českej vlády.

"Aj my, ako Európska únia, musíme posúdiť náš spoločný projekt novým pohľadom. Nie preto, že sa Veľká Británia rozhodla opustiť Európsku úniu, ale preto, že únia musí z tejto výzvy vyjsť silnejšia. Musíme zamerať našu pozornosť na hladký proces vystúpenia a dojednania novej dohody s Veľkou Britániou a rovnako na európsku reformnú agendu," uvádza sa vo vyhlásení.

Krajiny V4 v dokumente zdôrazňujú svoje pevné zakotvenie v EÚ, ktorá predstavuje prirodzený, bezpečný rámec zameraný na spoločnú budúcnosť založenú na vzájomnej spolupráci. "V únii sme silnejší spoločne. Sme silnejší, pretože naša únia je založená na konsenze o základných hodnotách, princípoch a prioritách. Výzvou pre nadchádzajúce mesiace bude čo najefektívnejšie preniesť tento súlad do každodenného života únie. Pre dosiahnutie tohto strednodobého cieľa už jestvuje potrebná legislatíva i inštitucionálny rámec," konštatuje sa vo vyhlásení.

Signatári dokumentu však upozorňujú, že nemôžeme byť úspešní, ak nevytvoríme skutočne dôveryhodnú úniu. Dôvera musí byť obnovená na všetkých úrovniach, podčiarkujú a dodávajú, že reálne obavy občanov musia byť lepšie reflektované. "Národné parlamenty musia byť vypočuté. Inštitúcie Európskej únie sa musia držať svojho poslania a mandátov. Dôvera musí byť posilnená i medzi členskými štátmi, na začiatok odstránením umelých a zbytočných deliacich čiar, ktoré vznikli v posledných mesiacoch," podčiarkli.

Inzercia

V momente, keď bude naším cieľom dôveryhodná únia, budeme schopní lepšie zaistiť akcieschopnú úniu. "Pri vzájomnom rešpekte a dôvere musíme každodennú prácu Európskej únie zamerať na témy, ktoré nás spájajú. Témy, ktoré rozdeľujú inštitúcie Európskej únie, jej členské štáty i jednotlivé časti spoločnosti, idú proti cieľom dôveryhodnej a akcieschopnej únie," konštatuje sa vo vyhlásení.

Podľa krajín V4 by sa únia mala vrátiť k svojim základom: dodržiavaniu základných princípov, na ktorých bol vybudovaný európsky projekt, plnému využívaniu skutočného potenciálu štyroch slobôd, dokončeniu stále neúplného vnútorného trhu.

"Namiesto nekonečných teoretických diskusií, či 'viac' alebo 'menej' Európy, sa musíme sústrediť na 'lepšiu Európu'. Únia by sa mala zamerať na praktické obnovenie konvergencie. Preto by sme sa mali sústrediť na využitie kľúčových nástrojov na jej zabezpečenie, medzi ktoré patria: naplňovanie zásad súdržnosti, posilnenie investícií a inovácií, dokončenie digitálneho trhu a energetickej únie, podpora voľného obchodu a pohybu a posilnenie odolného trhu práce vytvárajúceho udržateľné pracovné miesta," píše sa v dokumente.

"Dôvera je však priamo úmerná bezpečnosti," zdôraznili signatári s tým, že EÚ dosiaľ v oblastiach vonkajšej a vnútornej bezpečnosti preukazovala skôr váhavosť a nedostatok pozornosti ako jednotu a odhodlanie. "Musíme lepšie zužitkovať synergie, predovšetkým so Severoatlantickou alianciou (NATO). Naši občania musia vidieť, že únia stojí pevne na spoločných záujmoch v oblasti vnútornej a vonkajšej bezpečnosti. Krajiny V4 preto veria, že spolupráca na týchto cieľoch zaistí dôveryhodnú a akcieschopnú úniu len vtedy, ak všetkých 27 členských štátov prinesie k rokovaciemu stolu svoju rozmanitosť a jedinečný pohľad na vec. Spojení v takejto únii potom budeme rýchlejší v našom rozhodovaní, vnútorne i navonok silnejší a budeme lepšie čeliť výzvam. Iba tak sa znovu staneme atraktívni tak pre našich občanov, tak i na globálnej scéne a budeme môcť poskytnúť hmatateľný dôkaz toho, že jednotná Európa stále zostáva našou najlepšou voľbou," uvádza vyhlásenie.

"Všetky členské štáty musia prijať zodpovednosť za budúcnosť Európskej únie ako za náš spoločný projekt," píše sa v závere spoločného vyhlásenia krajín V4, ktoré vzišlo z dnešnej schôdzky premiérov SR, ČR, ako aj Maďarska a Poľska, Roberta Fica, Bohuslava Sobotku, Viktora Orbána a Beaty Szydlovej.

Odporúčame