Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. jún 2016

Talianska vláda uvažuje po brexite o pomoci svojim bankám

Dôvodom je vysoký objem zlých úverov, ktorý dosahuje okolo 360 miliárd eur, a silná previazanosť so štátnym dlhom. Naviac sa druhý deň po hlasovaní v Británii hodnota akcií talianskych bánk prepadla o vyše 20 %.

Talianska vláda uvažuje o pomoci bankovému sektoru po tom, ako trhmi otriasol výsledok minulotýždňového referenda, v ktorom Briti rozhodli o odchode svojej krajiny z Európskej únie. Informovali o tom agentúry DPA a Bloomberg, ktoré sa odvolali na talianske médiá.

Talianske banky majú problémy už dlhšie. Dôvodom je vysoký objem zlých úverov, ktorý dosahuje okolo 360 miliárd eur, a silná previazanosť so štátnym dlhom. Navyše, situáciu ešte zhoršil brexit. V piatok (24.6.), teda na druhý deň po hlasovaní v Británii, sa hodnota akcií talianskych bánk prepadla o vyše 20 % a pokles pokračoval aj v pondelok. Hodnota akcií dvoch najväčších talianskych bánk UniCredit a Intesa Sanpaolo klesli o 8 %, respektíve o viac než 10 %.

Podľa novín Corriere della Sera a La Repubblica je vláda pripravená bankám pomôcť, pričom sa zvažuje rekapitalizácia, poskytnutie vládnych záruk alebo prijatie opatrení, ktoré by bankám mali pomôcť zbaviť sa zlých úverov.

Podľa denníka Il Fatto Quotidiano by sa hodnota záchranného plánu mohla pohybovať okolo 40 miliárd eur. Premiér Matteo Renzi v pondelok na tlačovej konferencii po rokovaniach v Berlíne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom uviedol, že niečo pripravuje. Na poskytnutie štátnej pomoci bankám musí totiž dať súhlas Európska únia.

Na otázku, či predstavitelia najväčších európskych ekonomík rokovali aj o bankách a vládnej pomoci, Renzi priamo neodpovedal, uviedol však, že "európske a národné inštitúcie budú spolupracovať s cieľom poskytnúť občanom pokoj a dôveru".

Po záchranných programoch za miliardy eur, ktoré po nástupe krízy v roku 2008 pomáhali na nohy viacerým európskym bankám, EÚ prijala nové pravidlá. Tie v prípade nových problémov presúvajú záťaž na akcionárov a veriteľov. Nie je však vylúčená ani pomoc štátu, ale len "v prípade mimoriadne veľkého systémového stresu". Európska komisia teraz bude musieť rozhodnúť, či zvažovaná pomoc vlády na podporu bánk túto podmienku spĺňa.

Inzercia

Odporúčame